The role of women's ngos in women's empowerment in Turkey
Türkiye'deki kadın güçlenmesinde kadın STK'larının rolü
  1. Tez No: 605337
  2. Yazar: SARA BAHERIRAD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HEDİYE SİBEL KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu tezin temel amacı kadınların güçlenmesini ve bu güçlenme sürecinde kadınlara ait STKların rolünü irdelemektir. Türkiye'de kadının güçlenmesi varolan çalışmalarda sıklıkla bahsedilen bir tema olmakla beraber kadınlarla ilgili projeler yürüten STKların rolleri ve etkileri üzerine çalışmalar ihmal edilmiştir. Bir çok çalışmanın aksine, bu tez güçlendirme mefhumuna kadınların deneyimleri ve düşünceleri ile ilişki içerisinde yaklaşır. Bu çalışma, projelerin feminist bir bakış açısından incelenmesi çerçevesinde literatüre katkıda bulunmayı amaçlamaktadır, bu doğrultuda kolektif olarak tanımladığı şekliyle kadınların failliğinin önemine vurgu yapar ve bağlama özgü karakteristikleri göz önünde bulundurur. Güçlendirme nosyonu kişisellik, ilişkisellik ve çevreselliği içeren üç düzeyde kavramsallaştırılmıştır. Bu çerçevede, bu tez kadının güçlendirilmesinin araçlarını, STK'ların bu süreçteki rolünü, ideolojik tutumları içerisinde farklı projelerin etkilerini, idari yapılara istinaden güç dinamiklerini ve makro-düzey, mikro-düzey projelerin muhtelif sonuçlarını vii incelemeyi amaçlamaktadır. Projelerin yapısının anlaşılması ve STK'lar, donörler, katılımcılar arasında gömülü halde bulunan güç ilişkilerinin keşfedilmesi amacıyla; nitel ve yorumsamacı bir tarzda projelerin metinsel çözümlemesi ve proje koordinatörleri, asistanları, katılımcıları ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda devlet-STK ilişkilerinin ve ekonomik boyutun etkisinin hesaba katılması da proje açısından önemlidir. Araştırmanın sonuçları mevcut güçlendirme projelerinin kadınların hayatında, özellikle kişisellik ve çevresellik düzeylerinde, derin bir etkiye sahip olmadığını ve çoğunlukla projelerin kadınları izole halde, pasif alıcılar olarak görmesi dolayısıyla genel olarak sürdürülebilirliğe sahip olmadıklarını açığa çıkarır.
Özet (Çeviri)
The main aim of the thesis is to study women's empowerment and the role of women's NGOs in the empowerment process. Women's empowerment in Turkey is a frequently mentioned topic in the literature however the role of NGOs who conduct projects focusing on women are understudied. In contrast to many others, this research approaches the notion of empowerment in relation to women's experiences and thoughts. This study aims to contribute to the literature by analyzing these projects from a feminist perspective underlining the significance of women's agency which is defined collectively and through paying attention to the context-specific characteristics. The notion of empowerment is conceptualized in three levels which include personal, relational and environmental dimensions. In this framework, this thesis aims to discover the tools of women empowerment, the role of NGOs in the empowerment process, impacts of specific projects considering their ideological v attitude, the power relations regarding the role of governmental institutions and the specific influences of macro-level and micro-level projects. In the field research textual analysis of projects are made and in-depth interviews were conducted both with the project coordinators and the women participating to the projects to understand the power relations embedded within the interactions between NGOs, project coordinators and the participants. The results of the research suggest that the empowerment projects do not have a deep impact on the lives of women, especially at the personal and environmental levels and they generally lack sustainability since most of the projects tend to see women as isolated passive recipients.