Orta düzeyde zihinsel yetersizliği olan bir öğrenciye işlevsel okuma becerilerinin kazandırılmasında Edmark Okuma Programı İşlevsel Kelimeler Serisi Programının etkisi
The effect of Edmark Reading Program Functional Words Series Program on acquisition functional reading for a student with moderate intellectual disability
- Tez No: 605350
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE RÜYA ÖZMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zihin Engelliler Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada, zihinsel yetersizliği olan bir öğrenciye işlevsel okuma becerilerinin kazandırılmasında Edmark Okuma Programı İşlevsel Kelimeler Serisi Programı'nın etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Ayrıca öğrencinin öğretim sonu kazanımlarını bir, üç ve beş hafta sonra sürdürmede etkisinin incelenmesi de amaçlanmıştır. Araştırmaya orta düzeyde zihinsel yetersizliği olan bir kız öğrenci katılmıştır. Araştırmada tek denekli deneysel desenlerden davranışlar arası yoklama evreli çoklu yoklama deseni kullanılmıştır. Araştırmanın deney süreci üç deney koşulundan oluşmaktadır. Bunlar; başlama düzeyi, Edmark Okuma Programı İşlevsel Kelimeler Serisi Programı'nın uygulanması ve izlemedir. Araştırmada elde edilen veriler grafiksel olarak analiz edilmiştir ve yorumlanmıştır. Araştırmanın sonucunda, Edmark Okuma Programı İşlevsel Kelimeler Serisi Programı'nın orta düzeyde zihin yetersizliği olan öğrencinin işlevsel okuma becerisini kazanmasında etkili olduğu bulunmuştur. Ayrıca araştırmanın katılımcısı işlevsel okuma becerisini program uygulandıktan bir, üç ve beş hafta sonrasında sürdürebilmiştir. Araştırmanın sosyal geçerliğini belirlemek için katılımcı öğrencinin ebeveyni ve öğretmeni ile görüşme yapılmıştır. Ebeveyn ve öğretmenin programla ilgili olumlu görüş bildirdikleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim of this study to examine effect of Edmark Reading Program Functional Words Series on the acquisition of functional reading skills for a student with moderate intellectual disability. In addition, it is aim to to examine the effect of the student on maintain of her learning outcome for one, three and five weeks after the instruction. The participant of the study was a female student with moderate intellectual disability. The study applied multiple probe design of single-subject experimental designs. Experiment process of the research involves three experiment conditions: baseline, implementing Edmark Reading Program Functional Words Series, and maintaining. The data obtained in the study were analyzed and interpreted graphically. As a result of the study, Edmark Reading Program Functional Words Series was found to be effective in providing functional reading skills to particapating student. In addition, the participant was able to maintain functional reading skills one, three and five weeks after the end of instruction. For determining social validity of the program, interview was conducted with participant student's parent and teacher. It was found that the participant's parent and teacher of the study reported positive opinion about the program.