Türkiye'deki hurda malzemelerin değerlendirilmesi ve özellikleri
The Processing of scrap materials in Turkey and their specifications
- Tez No: 6055
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ETİ UYGUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
TÜRKİYE'DEKİ HURDA MALZEMELERİN DE?ERLENDİRİLMESİ Ve ÖZELLİKLERİ (Yüksek Lisans Tezi î Halis Yeşil GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1988 ÜZ Türkiye'de çelik üretimi halen 3, 5 milyon ton/yıldır. Bu üretimin % 40'ı Elektrik Ark Ocaklı tesisler tarafından yapılmaktadır. Ark Ocaklı tesisler hammadde olarak tamamen hurda kullanmaktadırlar. Halen 3,5 milyon ton civarında o- lan hurda ithalatının % 75'i ABD'den karşılanmaktadır. Dı şa bağımlılık ülkemiz ekonomisine yılda 350 milyon ABD $' lık yük getirmektedir. Yapılan araştırmalarda Türkiye'deki çelik üreticisi resmi ve özel kuruluşların üretim prosesi incelenmiştir. Hurda talep, temin ve i şl enmesindeki izle nen yol, Dünya'daki durumla karşılaştırılarak problemler ve yeni metodlar ortaya çıkarılmıştır. Ortadoğu'da harp sonrası işlenmemiş mevcut hurda kaynakları i ülkemiz için mesafenin yakın olması itibariyle ucuz girdi için yeni bir alternatif oluşturmaktadır. Ayrıca % 50 daha ucuz olan ge mi söküm hurdası etkin bir dışalım politikasıyla faal hale getirilmelidir. Türkiye'deki hurda standartları Avrupa öl çülerinde ele alınmalıdır. Ayrıca nemden uzak iç bölgelerde bir hurda toplama merkezi kurulmalı, toplanan hurdaların standartlara uygun tasnifi yapılmalıdır. Etkin bir prog ramla üreticiye kısa zamanda ulaştırılmalıdır. Elektrik Ark Ocaklarındaki hurda ergitme prosesinde, dipten döküm alma (fırın potaya) ve ön ısıtma gibi işlem değişiklikleri ile mevcut kapasite kullanım oranı % 50 gibi bir artış gös tererek enerji tasarrufu sağlamış olacaktır.
Özet (Çeviri)
THE PROCESSING OF SCRAP MATERIALS IN TURKEY AND THEIR SPECIFICATIONS M. Sc, Thesis Halis Yeşil GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1988 ABSTRACT The total steel production in Turkey i s 8,5 million tons. The 40% of this amount is produced with electric arc furnaces. Arc furnaces us only scrap as raw material. Our sacrap import is 3.5 million tons and 75% of this is impor ted from U.S.A.. This adds a load of 350 million dollars per year to Turkish economy. The steel production processes of formal and informal steel producers in Turkey had been examined. The scrap demond and processing methods of Turkey had been compared with the other countries in the world and the problems and new methods had been introduced. The unused scrap sources in the middle east countries are cheap sources for our country. In addition to this, ship scrap which is 50 % cheaper than others, must be imported by a proper import strategy. The scrap standarts must be renewed in Turkey. A scrap collection center must be founded in the internal regions, the scrap must be classified according to standards and by a suitable program they are supplied to users. In the scrap melting processes in Arc furnaces, by the processes such as bottom povring, preheating etc. their capacity can be increased 50% and energy possession will be supplied. II