A zero discharge approach on the management of a hospital waste and wastewater located in İzmir
İzmir'de bulunan bir hastanenin atıksu ve atıklarının yönetiminde sıfır deşarj yaklaşımı
- Tez No: 605424
- Danışmanlar: PROF. DR. DELİA TERESA SPONZA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu çalışmada, bir hastaneden üretilen katı ve sıvı atıklar ve mevcut atık yönetimi prosedürleri araştırılmış ve katı, sıvı atık ve atıksuların arıtılması için bazı yeni atık yönetimi teknikleri belirlenmiştir. Katı atıklar özel renkli torbalarda toplanmalı, etiketlenmeli ve özel depolama alanında depolanmalı ve Atık Yönetimi Yönetmeliğine göre lisanslı firmalar tarafından bertaraf edilmelidir. Kaynakta atık ayrıştırmanın hastane genelinde uygulanması atık bertaraf ücretlerini azaltır. Hastaneden gelen tehlikeli sıvı atıkların yönetimi TÜBİTAK tarafından önerildiği şekilde yapılmalıdır. Türkiye'de hastane atık suları arıtılmamaktadır ve doğrudan belediye kanalizasyon sistemine bırakılmaktadır. Hastane atıksuyu antibiyotikler, analjezikler, anestezik kimyasallar, antienflamatuarlar gibi bazı mikrokirleticiler içerdiğinden; bu organikler biyolojik arıtmada bakteri üremesini engeller. Bu nedenle, bu çalışmada, hastane atıklarını gidermek için bazı yeni ileri arıtma yöntemleri sunulmuştur. İleri bir arıtma yöntemi ile hastane atık sularının arıtılması için Anoxic/Aerobik sıralı Membran Biyoreaktör (AAMBR) sistemi önerilmiştir ve ilgili tasarım parametreleri hesaplanmıştır. AAMBR çıkış suyu kalitesi çok yüksek olduğundan, sulama amaçlı olarak kullanılması düşünülmüştür. Çıkış suyu özellikleri sulama suyu mevzuatına göre incelenmiş ve arıtılmış hastane suyunun kalitesi sulama suyu olarak kullanılmaya uygun olarak değerlendirilmiştir. Arıtılmış suyun tekrar kullanılması ekonomik yarar sağlayarak doğal kaynakları korumak açısından çok önemlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, the solid and the liquid wastes produced from a hospital and the present waste management procedures was investigated and some novel waste management techniques were determined to treat the solid, liquid waste and wastewaters. The solid wastes should be collected in special coloured bags, they should be labelled and should be stored in special storage area, and should be disposed by the licensed companies according to Waste Management Regulation. The application of the waste separation at the source throughout the hospital decreases the waste disposal fees. The management of hazardous liquid wastes coming from the hospital should be handled as proposed by TÜBİTAK. In Turkey, the hospital wastewaters are not treated and they are released directly to the municipal sewage channel system. Since the hospital wastewater contains some micropollutants such as antibiotics, analgesics, anesthetic chemicals, anti-inflammatories; these organics inhibit the bacteria growth in biologic treatment. Therefore, in this study, some novel-advanced treatment methods to remove the hospital wastewaters were presented. An advanced treatment method contact Anoxic/Aerobic sequential Membrane Bioreactor (AAMBR) system for the treatment of hospital wastewater was suggested and relevant design parameters were calculated. Since the contact AAMBR effluent water quality is very high, therefore, it is considered to use as irrigation purpose. Effluent water characteristics were examined according to irrigation water legislation and the quality of the treated hospital water was considered suitable for use as irrigation water. Reuse of treated water is very important both in terms of protecting natural resources by providing economic benefits.