Bazı yeni difonksiyonel ligandların Gaussian programı ile teorik hesaplamaları ve deneysel verilerle karşılaştırılması
The oretical calculation of some new diffunctional ligands with Gaussian program and comparison with experimental data
  1. Tez No: 605449
  2. Yazar: MERVE KAÇAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAZMİYE SABANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilimleri ve Teknolojileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada bazı difonksiyonel schiff bazı ligandlarının elektronik ve geometrik özellikleri, enerji değerleri, NMR ve titreşim frekansları kuantum kimyasal hesaplamalar ile incelenmiştir ve deneysel verilerle mukayase edilmiştir. Ligandların geometrik yapılarının optimizasyonu DFT metodu ile Gaussian 09 programı kullanılarak, B3LYP fonksiyoneli ve 6-31G temel seti düzeyinde gerçekleştirilmiştir. Optimizasyonlar hem gaz fazı hem de DMF fazında yapılmıştır. Ayrıca HOMO ve LUMO sınır orbitalleri için yüzey görüntüleri çizilmiş ve enerji değerleri aynı yöntemle elde edilmiştir. HOMO LUMO geçişi için uyarılma enerjileri hesaplanmıştır. NMR hesaplamaları deneysel çalışma ile uyum içinde olması açısından DMSO varlığında yapılmıştır. Mukayese sonucunda teorik verilerle deneysel verilerin örtüştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, electronic and geometric properties, energy values, NMR and vibration frequencies of some difunctional schiff base ligands were examined by quantum chemical calculations and compared with experimental data. The optimization of the geometric structures of the ligands was carried out by using DFT method and Gaussian 09 program with B3LYP functional and 6-31G basis set level. Optimizations were made in both the gas phase and the DMF phase. In addition, surface images for HOMO and LUMO boundary orbitals were drawn and energy values were obtained by the same method. The excitation energies were calculated for the HOMO LUMO transition. NMR calculations were made in the presence of DMSO to be consistent with the experimental study. As a result of the comparison, it was seen that the theoretical and experimental data coincided.