Akut miyokard infarktüsü geçiren hastalarda alfa-2 antiplazmin ve fibrinojen düzeyleri
Levels alpha-2 antiplasmin and fibrinogen in patients with acute myocardial infarction
  1. Tez No: 605464
  2. Yazar: MEHMET YAMAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKAİ KUYUBAŞI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada Akut Miyokard infarktüsü geçiren ve göğüs ağrısının ilk 6 saatinde koroner yoğun bakım ünitesine yatırılan 30 hasta ile aynı yaş grubundan 25 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubunun serum fibrinojen ve alfa-2 antiplazmin düzeyleri karşılaştırıldı.Bu parametrelere bakılarak miyokard infarküsü patogenezinde protrombotik bir durumun var olup olmadığı araştırıldı.Yaptığımız çalışmada hasta ve kontrol grubu arasında fibrinojen ve alfa-2 antiplazmin düzeyleri arasında anlamlı bir fark bulunamadı. Koroner ateroskleroz ve miyokard infarktüsü patogenezi ile ilgili hemostatik faktörler ve fibrinolitik sistemler üzerine çok daha kapsamlı klinik çalışmaların yapılması gereklidir.
Özet (Çeviri)
In this study, serum fibrinogen and alpha-2 antiplasmin levels of 30 patients, with acute myocardial infarction, that have been hospitalized in coronary intensive care unit during the first 6 hours of their chest pain, with that of 25 same aged healthy persons,have been compared. These parameters in sight, it has been investigated to observe whether or not there was prothrombotic formation in myocardial infarction pathogenesis. In our research there were no meaningfull differences between the patient group and the control group in the fibrinogen and alpha-2 antiplasmin levels. If is necessary to make larger scoped clinical researches on haemostatical factors and fibrinolytic systems concerning coronary atherosclerosis and myocardial infarction pathogenesis.