Design and implementation of IoT gateway for multi-purpose sensor networks
Çok amaçlı sensör ağları için IoT geçidi tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 605480
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH UTKU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Günümüzde IoT (Internet of Things) çalışmaları giderek yaygınlaşmaktadır. Bu çalışmalarda farklı sensör ağlarının oluşturulması ve farklı sektörlere bu ağlar ile hizmetlerin sunulması gerçekleştirilmektedir. Ancak bu sistemler çoğaldıkça ara katmanlara ihtiyaç duyulmaktadır. Ara katmanlar ile farklı sensör ağlarından verilerin toplanabileceği genel toplama yapılarının geliştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmamız ile IoT uygulama alanlarında, farklı sensör ağlarından gelecek verileri toplayabilecek bir IoT Gateway oluşturulması planlanmış, test edilmiş ve simule edilmiştir. Çalışmamız ile geliştirilecek Gateway'in ilerideki çalışmalarımızda kullanılması ve farklı sektörlerdeki sensör ağları yapılarına entegre edilecektir. Literatür taraması yapılarak IoT (Internet of Things) çalışmaları incelenmiştir. Daha sonra gerekli olan sensör alt yapısı oluşturularak, basit düzeyde bir sensör ağı kurulmuştur. Bu sensör ağı sisteminde, Veri Toplama Noktası (VTN) ve Veri Odak Noktası (VON) olarak kullanılacak yapılar oluşturulmuştur. Bu toplama birimleri ile sensör ağından gelecek olan verilerin toplanması ve merkezi veri tabanına iletilmesi sağlanmıştır. Ara katmanda oluşturulması planlanan Gateway (geçiş yolu) ile farklı sensör ağ yapılarından veri toplayabilecek genel amaçlı bir toplama yapısı oluşturulmuştur. Geliştirilmiş olan Gateway bu mimari üzerine kurulmuş ve uygulaması yapılmıştır. Farklı yöntemlerle, Gateway kullanımı sağlanarak, çalışma yapısının farklı durumlar için kontrolü sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the Internet of Things (IOT) studies and applications are becoming increasingly common. In these studies and applications, the creation of and giving services to different sectors with these sensor networks are realized. However, as these systems grow in size and number, intermediate layers have become a requirement. It has become a necessity to develop general collection schemes in which data can be collected through the use of intermediate nodes from different sensor networks. In this study, an IoT Gateway that can collect data from different sensor networks in IoT application domains are planned, tested and simulated. It will be ensured that the IoT Gateway that have been developed with this study, will be used in related future work and integrated to sensor networks in different sectors. IoT (Internet of Things) studies have been examined by conducting a literature review. Then, a simple sensor network has been constructed by creating the necessary sensor infrastructure. In this sensor network system, some structures will be created to be used as Data Collection Point (VTN) and Data Focus Point (VON). With these collection units, it is ensured that the data coming from the sensor network will be collected and transmitted to a central database. A general purpose collection middle layer structure that can collect data from different sensor network structures with a Gateway has been created. This Gateway has been built and implemented on this architecture. By using different methods and the developed Gateway, it is aimed to provide control of the work flow for different situations.