Türk kahvesinin akrilamid içeriği ile asparaginaz enziminin akrilamid oluşumu ve uçucu bileşikler profiline etkileri
Acrylamide content in turkish coffee and the effect of asparaginase enzyme on acrylamide formation and volatile compounds profile
  1. Tez No: 605502
  2. Yazar: BANU AKGÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET ARICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada, Türk kahvesinde ve piyasada satılan diğer yöresel kahvelerde (dibek ve menengiç) akrilamid düzeylerini ve bazı fiziko-kimyasal özelliklerini tespit etmek ve Türk kahvesi üretiminin model olarak kullanıldığı sistemde yeşil kahve çekirdeklerini asparaginaz enzimi ile muamele etmenin üründe oluşan akrilamid miktarına, ürünün aroma profiline ve duyusal özelliklerine olan etkilerini incelemek amaçlanmıştır. Tez çalışmasında ilk olarak, piyasadan toplanan kahve örneklerinde (20 Türk kahvesi, 8 dibek kahvesi, 8 menengiç kahvesi) akrilamid, kuru madde, kül, suda çözünen madde (SÇM), HMF, protein, şeker, nem, pH, renk ve kafein analizleri yapılmış ve akrilamid seviyesi ile bu parametreler arasındaki korelasyonlar araştırılmıştır. Öncesinde, kahvelerin akrilamid seviyesini güvenilir bir şekilde belirlemek için LC-MS/MS cihazında validasyon çalışması yapılmıştır. Lineer regresyon analizine göre kalibrasyon eğrisinin 30-1000 µg/kg aralığında yüksek determinasyon katsayısına (R2=0,999) sahip olduğu saptanmıştır. Yöntemin tespit limiti (LOD) ve ölçüm limitinin (LOQ) sırasıyla 4,6 µg/kg ve 15,5 µg/kg olduğu bulunmuştur. Kahve örneklerinin akrilamid konsantrasyonunun 31,1±0,6 µg/kg ile 323,4±5,4 µg/kg arasında değiştiği belirlenmiştir. Menengiç kahvesinde saptanan ortalama akrilamid seviyesinin (240,3 µg/kg), Türk kahvesi (204,3 µg/kg) ve dibek kahvesine (78,6 µg/kg) oranla daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine acrylamide levels and physico-chemical properties of Turkish coffee and other local coffees (Dibek and Terebinth) sold in the Turkish market and is to evaluate the effects of treating green coffee beans with asparaginase enzyme on the amount of acrylamide, aroma profile and sensory properties of the product in which Turkish coffee production is used as a model. First in thesis study, acrylamide concentrations, dry matter, ash, water soluble substance, pH, HMF, protein, sugar, moisture, caffeine content and colour values of commercially available coffee samples (20 Turkish coffee, 8 Dibek coffee, 8 Terebinth coffee) were measured and correlations between the acrylamide level and these parameters were investigated. In order to determine the acrylamide level of coffees safely, a validation study was performed on LC-MS/MS. According to linear regression analysis, the calibration curve has a high coefficient of determination (R2=0,999) in the range of 30-1.000 µg/kg. Limit of detection (LOD) and limit of quantification (LOQ) were found to be 4,6 µg/kg and 15,5 µg/kg, respectively. It was observed that the acrylamide concentration of coffee samples ranged from 31,1±0,6 to 323,4±5,4 µg/kg. The average acrylamide level (240,3 µg/kg) detected in Terebinth coffee was higher than Turkish coffee (204,3 µg/kg) and Dibek coffee (78,6 µg/kg).