Etlik piliçlerde bazı ağırlık ve kan parametri arasındaki ilişkinin kanonik korelasyon analizi ile incelenmesi
Investigation of the relationship between some weight and blood parameters in broi̇ler chicken by canonic corelation analysis
  1. Tez No: 605523
  2. Yazar: EYLEM YILDIZ KURNAZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİNE BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, Ziraat, Biostatistics, Agriculture
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada etlik piliçlerde bazı ağırlık ve kan parametreleri arasındaki ilişkiler kanonik korelasyon analizi ile incelenmiştir. Bu amaçla Gaziosmanpaşa Üniversitesi Tarımsal Uygulama ve Araştırma Merkezinde sıcaklık stresi üzerine yapılan bir çalışmada kullanılan Ross 308 ırkına ait etlik piliçin bazı ağırlık özellikleri ile X değişken kümesi canlı ağırlık, kalp ağırlığı, karaciğer ağırlığı ve abdominal yağ ağırlığı; kan parametreleri ile Y değişken kümesi glikoz düzeyi, kolesterol düzeyi ve hematokrit değerleri olmak üzere iki kümeye ayrılmıştır. Yapılan araştırmada, ele alınan özellikler arasında hesaplanan en büyük Pearson korelasyon katsayısı 0.469 olarak karaciğer ve kalp arasında hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationships between some weight and blood parameters in broiler chickens were examined by canonical correlation analysis. For this purpose, Ross 308 data obtained from a study on temperature stress in Gaziosmanpaşa University Agricultural Research Center were used. Data were divided into two clusters: some weight characteristics of broiler chickens and X variable set (live weight, heart weight, liver weight and abdominal fat weight) blood parameters and Y variable set (glucose level, cholesterol level and hematocrit) values. In the study, the largest Pearson correlation coefficient calculated between the properties was calculated as 0.469 between liver and heart.