Farklı düzeylerde kullanılan pamuk tohumu küspesinin etlik piliçler üzerine etkileri
Effects of using different levels of cottonseed meal on broilers
  1. Tez No: 213650
  2. Yazar: KADRİYE TURHAN WELLMANN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜRSEL ÖZDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yemler ve Hayvan Besleme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalışmada, farklı düzeylerde (% 0, % 5, % 10, % 15) kullanılan pamuk tohumu küspesinin (PTK) etlik piliçlerin performansı, bazı organ ağırlıkları ve bazı kan parametreleri üzerine olan etkilerini belirlemek amaçlanmıştır. Çalışmada toplam 360 adet 1 günlük yaşta ROSS 308 genotipinde etlik civcivler kullanılmıştır. Hayvanlar biri kontrol (% 0, PTK), 3'ü deneme (% 5, 10, 15 PTK) grubu olmak üzere toplam 4 ana gruba ayrılmışlardır. Her bir deneme grubu da içerisinde 30 hayvan bulunacak şekilde 3 alt gruba ayrılmıştır. Deneme gruplarındaki hayvanlara 0-3. haftalarda başlatma yemleri ve 4-6. haftalarda bitirme yemleri verilmiştir. Deneme 42 gün sürmüştür.Yapılan çalışmada; canlı ağırlık, canlı ağırlık artışı ve yemden yararlanma değerleri açısından deneme grupları arasında istatistiksel bir farklılık saptanmamıştır (P>0,05). Ancak yem tüketim değeri istatistiksel olarak farklı bulunmuştur En yüksek yem tüketim değerini % 10 PTK grubu göstermiştir. Deneme gruplarındaki ölüm oranları önemsiz bulunmuştur. Deneme gruplarındaki erkeklere ait kalp ve karkas ağırlıkları arasında istatistiksel açıdan bir farklılık saptanmamıştır (P>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determinate the effects of different levels of (0 %, 5 %, 10 %, 15 %) cottonseed meal (CSM) on the performance, some organ weights and some blood parameters of broiler chickens. A total of 360 one-day-old Ross 308 broiler chickens were used in this experiment. Chicks were divided into 4 groups; one control group (0 % CSM) and three experimental groups (5 %, 10 %, 15 % CSM). Each trial group was further subdivided in 3 groups each containing 30 chickens. All animals were given starter feed in the first 3 weeks and the finisher feed between the 4 th and the 6 th weeks. The experiment lasted for 42 days. In the trial, it was concluded there is no statistical difference in the body weight, body weight gain and feed utilization among the experimental groups (P>0,05). Besides, feed consumption values are significantly different (P ? 0,05). The group 10 % CSM shows highest value in feed consumption ratio. Mortality rates were not important in all experimental groups. No statistical differences between the heart and liver weights of the males in the experimental groups (P>0,05).