Astmalı hastalarda aerosol tedavide kullanılan ölçülü doz inhaler ve spacer uygulamalarının klinik karşılaştırılması
The Clinical comparison of metered dose inhaler and spacer administration in aerosol theraphy in patients
- Tez No: 60556
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
ÖZET15 stabil astmalı hastada ölçülü doz inhaler ve spacer ile bronkodilatör uygulamalarının akciğer fonksiyonları üzerine etkinliği karşılaştırmıştır. Hastalar birbirini takip eden iki ayrı test gününde ve günün aynı saatlerinde çalışmaya alınmıştır. İlk test gününde bronkodilatör sonrası %15 "ten az FEVa değişikliği gösteren hastalarda çalışmaya devam edilmemiştir. Birinci uygulamada her puff ı 100 mikrogram salbutamol içeren 2 puff bronkodilatör ilaç hastaya ölçülü doz inhaler ile verilmiştir. İkinci uygulamada aynı doz salbutamol spacer aleti kullanarak verilmiştir. Her puff, derin ekspirasyonu takiben inspirasyon başında verilmiş, total akciğer kapasitesine kadar yavaş-derin inspirasyona devam edilip, bu noktada bronkodilatör ilacın akciğerde çökmesi için 10 sn. nefes tutulmuştur. İlk puff tan 30 sn. sonra ikinci puff uygulanmış ve her uygulama öncesi inhaler çalkalanmıştır. Aerosol uygulamasından önce ve 30 dak.sonra hastaların Zorlu Vital Kapasite (FVC), l.sn'deki Zorlu Eksprituar Volüm (FEV1), Vital Kapasitenin %25-75'indeki Zorlu Ekspiratar Akım Hızları (FEF25-75 %), Zirve Akım Hızı (FEFR) taşınabilir spirometre ile yapılan üç tekrarın en iyisi alınarak kaydedilmiştir. Uygulamalar sırasında hastalar bronkodilatör ilacın taşikardi, tremor, baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı gibi yan etkileri açısından değerlendirilmiştir. Sonuçta, her iki yöntemle uygulama sonrası anlamlı düzeyde bir bronkodilatör etki bulunmasına karşılık, iki yöntem ile elde edilen bronkodilatasyon, FVC, FEV1,FEF 25- 75%, PEFR parametreleri ile karşılaştırıldığında istatiksel olarak anlamlı bulunmamıştır. Bronkodilatör kullanımında yan etkiler değerlendirildiğinde her iki uygulama ile nabız hızlarında anlamlı düzeyde artma bulunmuş, uygulama şekilleri arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir. 54
Özet (Çeviri)
SUMMARY The effects of bronchodilatör administration by means of metered dose inhaler (MDI) and spacer on lung functions were compared in 15 stable asthmatic patients. Patients were studied in two consecutive test days and on same hours of the day. Patients who showed FEV^ change of less than 15% on the first day were excluded. In the first technique, 2 puffs of bronchodilatör medication, each puff containing 100 microgram of salbutamol was administered to patient by MDI. In the second technique same dose of salbutomol was administered by spacer. Each puff was administered on the beginning of inspiration after a deep expiration The patient continued slow and deep inspiration until the total lung capacity was reached, at this point breath was held for 10 seconds for the bronchodilatör get in contact with the lung tissues. Second puff was applied 30 seconds after the first one and before each application the inhaler was shaked. Before and 30 minutes after the aerosol application, Forced Vital Capacity (FVC), Forced Expiratory Flow Rates on 27-75% of Vital Capacity (FEF 25-75%), Forced Expired Volume in one second (FEVJ and Peak Expiratory Row Rates (PEFR) measurement were performed with portable spirometer three times and the best values were recorded. Following the applications of two techniques patients were evaluated for side effects of salbutamol such as tachycardia, headache, dizziness and nausea. Although significant bronchodilatör effect was observed with both technique after the administration of bronchodilatör, no statistically significant difference was found when bronchodilatation obtained with two methods was compared with FVC.FEV1, FEF 25-75% and PEFR parameters. When side effects with the bronchodilatör administration were evaluated no significant difference was found between the two applications and pulse rates were increased with both technique. 55