Koroner bypass cerrahisinde internal mammarian arter greftleri
Internal mammary artery grafts in coronary bypass surgery
- Tez No: 60557
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKKI AKALIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET: Bu çalışmaya Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı'nda Eylül 1995 - Mart 1996 tarihleri arasında elektif aortokoroner bypass operasyonu uygulana 85 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya katılan hastaların 61 'i (%71.7) erkek, 24'ü (%28.2) kadındı. Hastaların en genci 38, en yaşlısı 74 yaşındaydı, ortalama yaş ise 59.6+6.3 olarak hesaplanmıştır. Tüm hastalara preoperatif dönemde koroner anjiyografi ile aynı seansta selektif İMA anjiyografisi ve bilateral İMA renkli Doppler ultrasonografisi yapılmıştır. Operasyonda tüm İMA'lar subklavian venden, ksifoidin distalinde dallanma bölgesine kadar disseke edilmiştir. İMA'larda spazm gelişmesini önlemek veya spazmı çözmek için papaverin kullanılmıştır. Operasyonda İMA'ların serbest akım miktarları ve kalitesi değerlendirilmiştir. Operasyonda alınan İMA segmentleri daha sonra histopatolojik olarak değerlendirilmiştir. Bir hasta hariç diğerlerinde LİMA, LAD revaskülarizasyonunda kullanılmıştır. Postoperatif 11-15. aylarda toplam 79 hastaya kontrol anjiyografisi yapılmıştır. Çalışmaya katılan hastalarımızda erken dönem mortalitemiz olmamıştır. Preoperatif yapılan İMA anjiyografilerinin ve renkli Doppler ultrasonogram sonuçlarının değerlendirilmesinde İMA'larda proksimalden distale doğru ortalama %35'lik bir çap ufalması olduğu ve akıma engel yaratan atherosklerotik değişikliklere rastlanmamıştır. Renkli Doppler ultrasonografi ile yapılan akım ölçümlerinde ortalama akım LİMA'larda 44+7 ml/dk, RİMA'larda 39±6 ml/dk olarak ölçülmüş ve iki taraf İMA arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmemiştir (p>0.05).
Özet (Çeviri)
INTERNAL MAMMARY ARTERY GRAFTS IN CORONARY ARTERY BYPASS SURGERY ABSTRACT: This study was performed at the Cardiovascular Surgery Department of Ankara University School of Medicine between September 95 and March 96 on 85 patients who had undergone elective aortocoronary bypass surgery. 71.7% of patients were male, 28.2% were female. The youngest patient was 38 years old, the oldest was 74 years old and mean age was 59.6±6.3 year. Preoperatively all patients had selective LİMA angiography and coronary angiography in the same session and bilateral color flow Doppler ultrasonography. At the operation İMA grafts were dissected from subclavian vein to the distal portion of xiphoid. Papaverine HCI was used to prevent or to counteract the İMA spasm. The free flow of the dissected İMA grafts were evaluated. İMA speciments were collected for histopathologic study. In all patients İMA is used for LAD revascularisation except one patient. 79 patients had control angiography between 11-15 months postoperatively. No early mortality was seen in the study group. The results of the preoperative LİMA angiography and the color flow Doppler ultrasonography showed a 35% mean diameter reduction and no atherosclerotic changes. The mean preoperative flow of the LİMA was 44+7 ml/mn, and 39+6 ml/mn for the RİMA. There was any significant differences between LIMA and RlMA (p>0.05).