Konjestif kalp yetmezliğinde serum eritropoetin seviyeleri ve klinik, hemodinamik, hormonal parametrelerle ilişkisi
- Tez No: 60555
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
ÖZET Bu çalışma temmuz 1995 - şubat 1996 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi kardiyoloji kliniği ve polikliniğinde takipleri yapılan konjestif kalp yetmezliği tanılı 76 hasta ve 20 sağlıklı gönüllü üzerinde yapıldı. Konjestif kalp yetmezliği tanılı hastalar NYHA klasifikasyonuna göre [grup I (n=15), grup II (n=21) grup III (n=20) grup IV (n=20)] gruptandı. Tüm vakaların serum eritropoetin seviyeleri, serum aldosteron seviyeleri, plazma renin aktiviteleri ve plazma ANP seviyeleri ölçüldü. Serum eritropoetin konsantrasyonlarının kontrol grubuna göre konjestif kalp yetmezliği bulunan hastalarda daha yüksek olduğu ve NYHA grup I den NYHA grup IV de doğru giderek artma gösterdiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was carried out in 20 healthy subjects and 76 patients with congestive heart failure admitted to Cardiology Department of Medical Faculty of Atatürk University between July 1995 February 1996. The patients with Congestive Heart Failure (CHF) were classified according to New York Heart Association (NYHA) classification as group I (n=15), group II (n=21), group III (n=20) and group IV (n=20). Serum erythropoietin (EPO), aldosterone and plasma atrial natriuretic factor (ANF) levels, plasma renin activity (PRA) were measured in all groups. Serum erythropoietin levels were found to be higher in patients with CHF than in controls and progressively increased from group I to IV.