XV. yüzyıl klâsik Türk şiirinde mevsimler
Seasons in XV. century classical Turkish poetry
  1. Tez No: 605563
  2. Yazar: GÜLÇİN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATİLLA BATUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
“XV. Yüzyıl Klâsik Türk Şiirde Mevsimler”adlı tez çalışmamızda bu yüzyılda yaşamış olan bazı şairlerden yola çıkarak, mevsimlerin ve mevsimi oluşturan unsurların şiire yansımaları ele alınmıştır. İnsan toplumdan, tabiattan ve zamandan hiçbir zaman ayrı olmamıştır ve olması da beklenemez. Bu noktada insanın her anında zaman olarak varlığını hissettiren mevsimlerden de şairler doğal olarak etkilenmişler ve bunu da şiirlerine yansıtmışlardır. Bizim tezimizin amacı da bu noktada XV. yüzyıl adına bu yansımaları bir bütün olarak sunmaktır. Tezimiz XV. yüzyıl Osmanlı sahasının tarihi sürecinin kısaca ele alınması ile başlamıştır. Devamında zaman ve mevsim kavramaları ele alınmıştır. Tezimizin bel kemiğini oluşturan ve divânların taranması ile elde edilen beyitlerin; bahâr, nevrûz, nevbahâr, hazân, yaz ve kış başlıkları altında incelenmesiyle tez çalışmamız tamamlanmıştır. Klâsik kalıplar içinde olmasına rağmen toplumdan kopuk olmayan, büyük bir hayal gücü ve zekâ birikiminin yansıması olan Klâsik Türk Şiirinin XV. yüzyıl dönemine mevsimler açısından, bu çalışma ile ışık tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
In our thesis study titled ''Seasons in XV. Century Classical Turkish Poetry'', the reflections of the seasons and the elements forming the seasons are discussed by looking at certain poets that have lived in that century. Human beings have never been separated from society, from nature and time, and they can not be expected to be separated from them.At this point, the poets were naturally influenced by the seasons that make their presence felt as time at any moment of human beings, and they reflected this in their poems. The purpose of our thesis is to present these reflections as a whole at this point on behalf of XV. Century. Our thesis begins with a brief discussion of the historical process of the XV. Century Ottoman territory. Subsequently, the concepts of time and seasons are discussed. Then, our thesis was completed by examining the couplets obtained by screening Ottoman poetry under the titles of spring, nawruz, nevbahâr (spring), autumn, summer, and winter. With this study, XV. Century period of Classical Turkish Poetry, which is not disconnected from society despite being in classical molds and which is a reflection of the accumulation of imagination and intelligence, was offered an insight into in terms of seasons.