E-ticaret sektöründe e-lojistik uygulamaları: Bir işletme örneği
E-logistic applications in e-commerce sector: A case study
  1. Tez No: 605576
  2. Yazar: ABDULKADİR ÖZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM İLKER GÖKBULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Teknolojinin gelişimi birçok alanda işletmelere ve kişilere kolaylık sağlamıştır. Bu alanlardan biri, internet kullanımının artması ile birlikte gelişen e-ticaret sektörüdür. İşletmeler ve kişiler, e-ticaret sayesinde mesafeler uzak olsa bile alışveriş yapabilmektedir. E-ticaret ile yapılan alışverişlerin tamamlanabilmesi için tıpkı geleneksel ticarette olduğu gibi lojistik süreçlere ihtiyaç duyulmaktadır. Lojistik süreçlerin de teknolojik gelişmelerden etkilenmesi sonucu, süreçlerin daha kolay yönetilmesini ve zaman tasarrufu sağlayacak e-lojistik uygulamaları ortaya çıkmıştır. Ticaretin dijital ortamda yapıldığı işletmelerde e-lojistik kullanımı kaçınılmazdır. Bu çalışmada, e-ticaret işletmelerindeki e-lojistik uygulamalarının verimliliği ve oluşan aksaklıkların hangi sebeplerden kaynaklandığı belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca sipariş teslim süresi, depo verimliliği, hizmet kalitesi ve e-lojistiğin işletmelere sağlayabileceği avantajlar konusunda araştırma yapılmıştır. Araştırmanın amacına uygun olarak sektörde faaliyet gösteren bir işletmede inceleme yapılmıştır. Yapılan incelemeler sonucunda ise işletmenin e-lojistik kullanım amaçları; uygun depo maliyetleri, bilgi akışının hızlandırılması, tüketici – işletme arasındaki koordinasyonun yüksek derecede sağlanması olup, sonuçlara bakıldığında ise sonuçlar ile amaçlar arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler : Lojistik, E-Ticaret, E-Lojistik, E-Lojistik uygulamaları
Özet (Çeviri)
The development of technology has facilitated to people and organizations in many areas. One of these areas is e-commerce, which improved with the increasing of internet usage. The companies and people are able to make business even if the distance is far away to each other through e-commerce. Logistic processes are needed like in traditional trade in order to complete trade which is made with e-commerce. The result of logistic processes being affected by technological developments, e-logistic applications have appeared in order to manage these processes easier and saving the time. The usage of e-logistic is compulsory for the companies, which make business in digital platforms. The efficiency of e-logistic applications in e-commerce companies and the reasons of the deficiencies are tried to be determined in this study. In addition, about the order delivery date, storage efficiency, service quality and the advantages of e-logistic for companies also has been examined. On purpose of study, a company has been investigated, which acts in e-commerce market. Using e-logistic, the company purposes cheaper storage costs, accelerating of information flow, providing of the high-level coordination between customers – company. After the examinations in the company, has been determined having logical relation between in these purposes and results. Key Words : Logistics, E-Logistics, E-Commerce, E-Logistics Applications