Çalışanların motivasyonlarının performans ve iş tatminleri üzerindeki etkilerine yönelik bir araştırma
Effects on the performance and business equations of the motivations of the employee
- Tez No: 605596
- Danışmanlar: DOÇ. CENGİZ DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
İnsan ilişkilerinin şekillenmesindeki en etkili olgu motivasyondur. Çeşit önemli olmaksızın tüm kurumların ve işletmelerin ortak amacı, kişilerin çabalarını hedeflerine ulaştırmaya doğru yöneltmektir. Bireylerin bitirmeyi hedefledikleri iş için istekli olmaları ve yapmak istedikleri işi benimsemiş olmaları oldukça önemlidir. Motivasyon düzeyi kişilerin işe karşı duydukları istektir. Çalışanların istekleri ve gereksinimlerinin gözetilip karşılanması kurum ve kuruluşların başarıya ulaşmalarında büyük rol onamaktadır. Çalışanların başarısı ile doyuma ulaşma seviyeleri doğru orantılıdır. Başarılı personel yapısına sahip olan işletme ve kurumların daha etkin ve verimli çalışarak amaçlarına ulaşması daha kolaydır. Çalışanların kendilerini motive etmeleri ve içsel huzura ulaşmaları ancak yeterli motivasyon ile gerçekleşebilmektedir. Hazırlanan bu çalışmada Eskişehir'de Otomotiv sektöründe faaliyet gösteren yetkili bayii çalışanlarının motivasyonu ve bu motivasyonun kişilerin kendi performans algıları ve iş tatminleri üzerindeki etkisini incelemektir.
Özet (Çeviri)
Motivation is the most influential phenomenon in shaping human relationships. The aim of all institutions and enterprises is to direct the efforts of the people to their goals.. It is very important for individuals to be willing to do the work they are aiming to finish and to have adopted the work they want to do. The level of motivation depends on what people feel about the job. Taking and meeting the needs and wishes of the employees has a great role in the success of the institutions and organizations. Satisfaction with job satisfaction is directly proportional to the level of attainment. Businesses and institutions that have successful staffs are able to work more effectively and efficiently and reach their goals more easily. Workers motivating themselves and achieving inner peace can only be achieved with sufficient motivation. Workers motivating themselves and achieving inner peace can only be achieved with sufficient motivation. This study examines the motivation of those who work and the effect of this motivation on their performance and job satisfaction.