Collective identity in feminist alternative new media: The Case of 5harfliler.com
Feminist Alternatif yeni medyada kolektif kimlik: 5harfliler.com örneği
  1. Tez No: 605613
  2. Yazar: EZGİ ACAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULDEN İBRAHİMHAKKIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları ve Toplumsal Cinsiyet Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kadın ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırma, feminist bir alternatif yeni medya ürünü olan 5harfliler.com'u kolektif bir kimlik inşası açısından değerlendirmektedir. Araştırmanın odak noktası, iktidarın söylemlerine karşı çıkan feminist alternatif yeni medyada kolektif kimliğin inşası ve bu kolektif kimliğin söylemsel bir çerçevede konumlanma özelliği olacaktır. Bu araştırma, kolektif kimlik inşası teorilerinin feminist alternatif yeni medyaya uygulanabilirliğini göstermektedir. Aynı zamanda, 5harfliler'in söylemsel üretimler yoluyla ataerkil iktidarın egemen söylemlerine karşı bir kimlik inşasını teşvik edip etmediği sorusunu gündeme getirmektedir. Bu nedenle, web sitesinin öne çıkan konuları hakkında yazılan makalelerinin söylem analizi verilecektir. Söylem analizi sonucunda, 5harfliler'in ataerkil kodların söylemsel üretim yoluyla tartışıldığı bir sorunsallaştırma yeri olduğu, ancak bu söylemsel üretimlerin kolektif bir kimliğin inşa edilmesine yönelik faktörleri karşılamadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis assesses 5harfliler.com, a feminist alternative new media product, in terms of its construction of a collective identity. The focus will be on the construction of the collective identity in the feminist alternative new media opposing the major discourses in power and the property of the collective identity being positioned in a discursive framework. This research indicates the applicability of the theories on collective identity construction to the feminist alternative new media. It raises the question of whether 5harfliler fosters an identity construction in its challenge to dominant discourses of patriarchal power through discursive productions. Thus, the study deploys a discourse analysis of the articles on website's prominent topics. As a result of the discourse analysis, it is seen that 5harfliler is a place of problematization in which patriarchal codes are contested through discursive productions, yet these productions do not meet the factors for the construction of a collective identity.