Dejeneratif menisküs yırtığına bağlı parsiyel menisektomi sonrası kuvvet duyusu, fonksiyonel performans, yaşam kalitesi, aktivite düzeyi ve kinezyofobi
Evaluation of force sense, functional performance, quality of life, activity level and kinesiophobia in degenerative meniscal tears following partial meniscectomy
- Tez No: 605640
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GİZEM İREM KINIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kas İskelet Fizyoterapisi Ve Rehablitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ortopedik Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmanın amacı, dejeneratif menisküs yırtığına bağlı parsiyel menisektomi geçiren hastaların diz ekleminin propriyoseptif kuvvet duyusunu, fonksiyonel perfomansını, yaşam kalitesini, aktivite düzeyini ve kinezyofobisini benzer yaş ve cinsiyetteki sağlıklı bireylerle karşılaştırarak incelemektir. Çalışmaya dejeneratif menisküs yırtığına bağlı menisektomi geçirmiş, cerrahi sonrası ortalama 20 ay geçmiş olan 40-65 yaş aralığında 20 birey ile benzer yaş ve cinsiyette 20 sağlıklı birey dahil edildi. Bireylerin ağrı şiddetleri Vizüel Analog Skalası ile, normal eklem hareketi universal gonyometre ile, M. Quadriceps femoris kasının maksimum istemli izometrik kas kuvveti ve propriyoseptif kuvvet duyusu basınçlı biofeedback cihazı ile, fonksiyonel performans merdiven inip çıkma testi ile, fiziksel aktivite düzeyi Tegner Aktivite Düzeyi Ölçeği ile, fiziksel fonksiyon Diz İncinme ve Osteoartrit Sonuç Skoru – Fiziksel Fonksiyon Kısa Form (KOOS-PS) ile, yaşam kalitesi Western Ontario Meniscal Evaluation Tool (WOMET) skalası ile, kinezyofobi ise Kısa Kinezyofobi Ölçeği ile değerlendirildi. Menisektomi grubundaki bireylerin M. Quadriceps femoris kasının izometrik kas kuvveti (p=0,003); propriyoseptif kuvvet duyusu (p0,05). Menisekomi sonrasında oluşan fonksiyonel yetersizlikler dikkate alındığında menisektomi geçiren hastaların fonksiyonel iyileşmelerinin desteklenebilmesi için detaylı değerlendirme programlarına ve kas kuvveti, propriyosepsiyon, fonksiyonel performans, fiziksel fonksiyon ve yaşam kalitesi açısından yetersizlikler göz önünde bulundurularak fizyoterapi ve rehabilitasyon programlarının oluşturulması gerektiğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the force sense of knee joint, functional performance, quality of life, activity level and kinesiophobia between healthy and patients with degenerative meniscal tear following meniscectomy. Twenty healthy subjects and 20 individuals who underwent meniscectomy within 20-month postoperatively were included in this study. Pain severity of the subjects was assessed with visual analogue scale, range of motion in knee joint assessed with universal goniometer, maximal voluntary isometric muscle strength (MVIMS) of M. Ouadriceps femoris and force sense assessed with a biofeedback device, functional performance assessed with stair up/down, physical activity level assessed with Tegner Activity Level scale, physical function assessed with Knee Injury and Osteoarthritis Outcome Score-Physical Function Short Form (KOOS-PS), quality of life assessed with Western Ontario Meniscal Evaluation Tool (WOMET), kinesiophobia assessed with Brief Fear of Movement Scale. However, range of motion (p=0.002); maximal voluntary isometric muscle strength of M. Quadriceps femoris (p=0,012) and force sense (p=0.001) decreased in the operated leg compared with the non-operated leg. Maximal voluntary isometric muscle strength of M. Quadriceps femoris (p=0.003); force sense (p0.05). Considering that functional deficient after partial meniscectomy we suggest that individuals with meniscectomy need detailed assessment programs and rehabilitation programs to support functional recovery after surgery. We suggest that physiotherapy and rehabilitation programs should be established considering deficiencies in muscle strength, proprioception, functional performance, physical function and quality of life following partial meniscectomy.