Karayemiş, lipoik asit ve rutin flavonoidlerinin metformin verilen diyabetik ratlarda etkisi
The effects of cherry laurel, lipoic acid and routine flavonoid on metformin-treated diabetic rats
- Tez No: 791747
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVHİDE SEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Veteriner Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tezde amaç ilaç ve doğal ürün kombinasyonu arasındaki etkileşimleri keşfetmektir. Bu nedenle tip 2 diyabetes mellitusda yaygın olarak kullanılan metformin hipoglisemik etkisi bilinen bir ilaç olarak seçilmiştir ve ilaç etkileşimini görmek amacıyla da 3 farklı doğal ürün seçilmiştir, bunlar karayemiş ekstraksiyonu, rutin flavonoidi ve alfa lipoik asittir. Deneysel çalışmaya başlamadan önce hayvanlar 6 gruba ayrılmışlardır ve ilk grup hariç (sağlıklı kontrol) diğer gruplara STZ ve NA ile tip 2 diyabet oluşturulmuştur. İlaç ve doğal ürünler 12 haftalık süre boyunca oral olarak uygulanmıştır ve deney sonlandırıldığında hayvanlar sakrifiye edilerek kan ve dokuları alınmıştır. Serum Biyokimya, HbA1c ve Fruktozamin değerleri otoanalizörlerde, antioksidan enzimler ve TAS/TOS, Nitrik oksit belirtilen metotlarla, insulin ve aldoz redüktaz ise ELISA metoduyla ölçülmüştür. Ayrıca Histopatolojik inceleme ile pankreas diyabetik açıdan değerlendirilmiştir. Sonuçlar istatistiksel bakımdan incelendikten sonra farklı çalışmalar ile karşılaştırılmıştır ve özellikle kan şeker seviyelerinin diğer çalışmalara göre istatistiksel olarak anlamsız olduğu ve genelde gruplar arasında birbirine yakın seyrettiği görülmüştür (p>0,05). Kesim gününe ait canlı ağırlık değişimleri ile Kalsiyum, Seruloplazmin ve ALP değerlerinde istatistiksel bakımdan anlamlı farklılık bulunmuştur. Kan şeker seviyeleri en düşük olan grup metformin ve karayemiş kombinasyonu verilen grup olmuştur ve 130,80 + 21,75 mg/dL çıkmıştır en yüksek seyirde olan ise rutin flavonoidi ve metformin verilen grup olmuştur ve 165,89 + 48,89 mg/dL çıkmıştır. Antioksidan etkili enzimler ve bileşikler arasında bir tek seruloplazmin değerlerinde istatistiksel olarak anlamlılık bulunmuştur ve en yüksek konsantrasyon diyabet grubunda en düşük ise diyabetli olup metformin ve rutin flavonoidi kullanılan grupta görülmüştür. Fruktozamin ve HbA1c değerlerinde istatistiksel bakımdan bir anlamlılık bulunmamıştır. Nitrik Oksitte hem beyin hem böbrek hem de plazma dokularında istatistiksel bakımdan anlamlılık bulunmuştur. Aldoz Redüktaza ilişkin sonuçlar istatistiksel olarak anlamlılık ifade etmemektedir. Total antioksidan kapasite ölçümünde göz dışında diğer dokularda anlamlılık bulunamamıştır ve total oksidan kapasite analizinde ise hiçbir dokuda anlamlılık çıkmamıştır. Serumda oksidatif stres indeksi en düşük kontrol ve karayemiş grubunda iken en yüksek diyabetli grupta bulunmuştur. İlaç ile doğal ürünlerin birbirlerinin etkilerini nasıl değiştirdiğini daha iyi ifade edebilmek için daha ayrıntılı araştırmalar yapmak gerekir. İlaç etkileşimlerine yönelik in vivo çalışmaları arttırmak ve ileri analiz yöntemlerini uygulayarak araştırmaların gerçekleşmesine yönelik çalışmalara daha çok destek verilmelidir. Diyabetik yolaklar daha ayrıntılı incelenmeli ve histopatolojik çalışmalar ve immun boyamalarla geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to discover the interactions between the combination of medicine and natural products. For this reason, metformin, which is widely used in type 2 diabetes mellitus, was selected, and 3 different natural products were selected to see the drug interaction, these are cherry laurel extraction, rutin flavonoid and alpha lipoic acid. Before starting the experimental study, the animals were divided into 6 groups, and with the exception of the first group (healthy control), type 2 diabetes was established in the other groups with STZ and NA. The drug and natural products were administered orally for a period of 12 weeks, and when the experiment was done, the animals were sacrificed and their blood and tissues were taken. Serum Biochemistry, HbA1c and Fructosamine values were measured by autoanalyzer, antioxidant enzymes and TAS/TOS, Nitric oxide were measured by the specified methods, insulin and aldose reductase were measured by the ELISA method. In addition, the pancreas tissue was also evaluated from a diabetic point of view by histopathological examination. After discovering the results statistically, they were compared with different studies and it was found that blood sugar levels in particular were statistically insignificant compared to other studies and generally remained close between groups (p>0.05). Statistically significant differences were found in weight changes and Calcium, Ceruloplasmin and ALP values on the day of sacrification. The group with the lowest blood sugar levels was the group given a combination of metformin and cherry laurel, and it was found 130.80 + 21.75 mg/dL, while the group with the highest glucose level was the group given rutin flavonoids and metformin, and it was found 165.89 + 48.89 mg/dL. Only ceruloplasmin values were found to be statistically significant among antioxidant-acting enzymes and compounds, and the highest concentration was observed in the diabetes group, and the lowest was observed in the diabetic group using metformin and routine flavonoids. There was no statistical significance in fructosamine and HbA1c values. Nitric Oxide was statistically significant in brain, kidney and plasma tissues. The results regarding Aldose Reductase are not statistically significant. In the measurement of total antioxidant capacity, no significance was found in other tissues except the eye, and in the analysis of total oxidant capacity, no significance was found in any tissue. The oxidative stress index in serum was the lowest in the control and cherry laurel group, while the highest was found in the diabetic group. More detailed research is needed to better express how drugs and natural products change the effects of each other. More support should be given to studies to increase in vivo studies on drug interactions and to carry out research by applying advanced analysis methods. Diabetic pathways should be examined in more detail and developed with histopathological studies and immunostaining.