Design of donor-acceptor conjugated polymers for high-performance organic solar cells: a quantum mechanical approach
Yüksek performanslı organik güneş pilleri için konjuge polimerlerin tasarımının kuantum mekaniği ile incelenmesi
- Tez No: 605659
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET LEVENT KURNAZ, PROF. DR. VİKTORYA AVİYENTE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hesaplamalı Bilimler ve Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, yüksek performanslı organik güneş pillerindeki konjuge polimerlerin tasarımı için polimer güneş pillerinde bulunan belirli bir grup vericinin elektronik, optik ve geometrik özellikleri incelenmiştir. Referans noktası belirlemek için kullanılan 4 farklı vericinin isimleri benzo [1,2-b:4,5b'] dithiophene (BDT), 3,3'-difluoro-2,2'-bithiophene (diF2T), naphtho [1,2-b:5,6-b'] dithiophene (NDT), thieno[3,2-b] thiophene (TT) iken 1 alıcının ismi 2-propyl-5,6-difluorobenzo[d][1,2,3]triazole (ffTAZ)'dir. İsimleri benzo [c][1,2,5] thiadiazole (cop1), [1,2,5]thiadiazolo [3,4-g] quinoxaline (cop2), [1,2,5] thiadiazolo [3,4-d] pyri-dazine (cop3), [1,2,5]thiadiazolo [3,4-c] pyridine (cop4), [1,2,5] oxadiazolo [3,4-d] pyri-dazine (cop5), fluorinated naphtho [1,2-c:5,6c'] bis [1,2,5] thiadiazole (FNTz), fluori-nated [2,1,3] benzobisthiadiazole (FBTz) olan 7 farklı alıcı birleştirilmiş ve toplamda 28 molekül incelenmiştir. Moleküllerin geometrik ve optik özellikleri Yoğunluk Fonksiyonel Teorisi (DFT) kullanılarak hesaplanmıştır. Bükülme ve reorganizasyon enerjileri B3LYP/6-311G* ile hesaplanmıştır. Sonuç olarak, incelenen 28 farklı molekülden 2 tanesi yüksek performanslı güneş pilleri için en verimli moleküller olarak seçilmiştir. Seçilen 2 molekül verici olarak NDT ve TT; alıcı olarak da FBTz'den oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the design of donor-acceptor conjugated polymers for high-performance organic solar cells is intended by investigating electronic, geometrical and optical properties of a specific set of donors that are used in polymer solar cells. 4 different donors including benzo [1,2-b:4,5b'] dithiophene (BDT), 3,3'-difluoro-2,2'-bithiophene (diF2T), naphtho [1,2-b:5,6-b'] dithiophene (NDT), thieno[3,2-b] thiophene (TT) and 1 acceptor named 2-propyl-5,6-difluorobenzo[d][1,2,3]triazole (ffTAZ) are studied in order to set a benchmark. The 4 different donors studied for benchmarking and 7 different acceptors including benzo [c][1,2,5] thiadiazole (cop1), [1,2,5]thiadiazolo [3,4-g] quinoxaline (cop2), [1,2,5] thiadiazolo [3,4-d] pyri-dazine (cop3), [1,2,5]thiadiazolo [3,4-c] pyridine (cop4), [1,2,5] oxadiazolo [3,4-d] pyri-dazine (cop5), fluorinated naphtho [1,2-c:5,6c'] bis [1,2,5] thiadiazole (FNTz), fluori-nated [2,1,3] benzobisthiadiazole (FBTz) are combined and investigated for 28 different predictions. Geometrical and optical characteristics were calculated using Density Functional Theory (DFT). Distortion energies and reorganizational energies for electron and hole transfer were calculated using B3LYP/6-311G*. In conclusion, 2 out of 28 molecules were chosen as the most effective molecules to be used in high-performing organic solar cells. The molecules chosen contain NDT and TT as donors and FBTz as acceptor.