Telomer uzunluğunun ve telomeric repeat containing RNA (TERRA)'nın psöriasis etyolojisindeki rolü
Role of telomere length and telomeric repeat containing RNA (TERRA) in etiology of psoriasis
- Tez No: 605661
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERPİL TAHERİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Psoriasis, anormal keratinosit proliferasyonu, vasküler hiperplazi ve infiamatuvar hücrelerin dermis ve epidermise infiltrasyonu ile karakterize kronik ve tekrarlayan infiamatuar bir deri hastalığıdır. Hastalığın genetik geçişli olduğunu gösteren pek çok çalışma olmasına karşın bu geçişin nasıl olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Psoriasisin ortaya çıkışında genetik ve immunolojik faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir. Psoriasisde görülen doku reaksiyonu epidermal hiperproliferasyon ile sonuçlanan kompleks immünolojik reaksiyonlan kapsar. Keratinositler normalde yaklaşık 40 günde farklılaşırken psoriasisli hastalarda bu süreç 4-8 gündür. Bu durum bize psoriasiste keratinosit farklılaşmasında hücre bölünmesi ile ilgili olan ve kromozomların uçlarında yer alan telomerler bölgelerinin rolü olabileceğini düşündürmüştür. Hücresel yaşlanma, insan yaşlanmasında ve bazı insan hastalıklarının patobiyolojisinde telomeraz aktivitesi ve telomer uzunluğu rol oynamaktadır. Ayrıca telomer bölgelerinden uzun kodlanmayan RNA'ların (TERRA) transkribe olduğu ve TERRA'lann kromozom uçlannı degradasyondan koruduklannı, genom stabilizasyonu sağladıklannı ve hücresel yaşlanmada rol oynadığı henüz yeni keşfedilmiştir. Yaptığımız projede 20 psoriasisli hastadan alınmış olan lezyonel ve non-lezyonel 15 sağlıklı kontrolden alınan doku örneklerinden telomer uzunluğunun ve TERRA moleküllerinin ekspresyon seviyeleri karşılaştırmalı olarak belirlenmiş ve psoriasisin oluşum mekanizmasında telomer fonksiyonunun rolü gösterilmiştir. Telomer uzunluğu hasta ve kontrollerden alınan doku örneklerinden DNA izolasyonu yapıldıktan qPCR yöntemi ile belirlenmiştir. TERRA ekpresyon seviyesi ise elde edilen total RNA ve DNA:RNA örneklerinden qPCR yöntemi ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Psoriasis is a chronic and recurrent inflammatory skin disease characterized by abnormal keratinocyte proliferation, vascular hyperplasia and infiltration of inflammatory cells into the dermis and epidermis. Although there are many studies showing the genetic transmission of the disease, it is not known exactly how this transition occurs. Genetic and immunological factors are thought to play a key role in the emergence of psoriasis. Tissue reaction in psoriasis involves complex immunological reactions resulting in epidermal hyperproliferation. Keratinocytes normally differentiate in about 40 days, whereas in patients with psoriasis, this process is 4-8 days. This suggests that the telomeres regions involved in cell division and the ends of chromosomes may play a role in keratinocyte differentiation in psoriasis. Telomerase activity and telomere length play a role in cellular aging, human aging, and pathobiology of certain human diseases. İt has also recently been discovered that RNAs which are not encoded long from the telomere regions (TERRA), are transcribed and that the TERRAs protect chromosome ends from degradation, provide genome stabilization, and play a role in cellular aging. İn this project, telomere length and expression levels of TERRA molecules were determined comparatively from tissue samples taken from lesional and non-lesional from 20 patients with psoriasis and 15 healthy controls and the role of telomere function in the formation mechanism of psoriasis was shown. Telomere length was determined by qPCR method after DNA isolation from tissue samples taken from patients and controls. TERRA expression level was determined by qPCR method from total RNA and DNA: RNA hybrid.