Menengiomlarda telomerıc repeat contaınıng RNA (TERRA) ekspresyonunun ve telomer uzunluğunun araştırılması
Investigation of telomeric repeat containing RNA (TERRA) expression and telomere length in meningioma
- Tez No: 839779
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER HAKAN EMMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Menengiomlar yavaş büyüyen, çoğunlukla iyi huylu seyir gösteren, araknoid cap hücrelerinden köken alan tümörlerdir. Son yıllara kadar telomer bölgelerinin transkripsiyonel olarak sessiz oldukları düşünülmekteydi fakat yapılan son çalışmalarda subtelomer bölgelerinden telomer uzunluğunun ve genom stabilizasyonunun korunmasında görevli uzun kodlanmayan RNA olan Telomeric Repeat Containing RNA'ların ifade edildiği tespit edilmiştir. Bu çalışmada menengiom hastalarının hem kan hem de doku örneklerinde tTERRA, hTERRA ekspresyonunun, telomer uzunluğunun araştırılması ve kontrol grubu ile karşılaştırılması planlanmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda menengiomlarda, tTERRA, hTERRA ve telomerlerin rolünün ortaya konması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya 50 hasta ve 44 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir. Bu çalışmaya 50 hasta ve 44 sağlıklı kontrol dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Meningiomas are slow-growing tumors, predominantly benign, originating from arachnoid cap cells. Until recently, telomere regions were believed to be transcriptionally silent. However, recent studies have identified Telomeric Repeat Containing RNAs—long non-coding RNAs responsible for maintaining telomere length and genome stabilization—as being expressed from subtelomeric regions. In this study, it was planned to investigate tTERRA, hTERRA expression, telomere length in both blood and tissue samples of meningioma patients and compare them with the control group. In line with this information, it is aimed to reveal the role of tTERRA, hTERRA and telomeres in meningioma. 50 patients and 44 healthy controls were included in this study.