An analysis of the value debate in environmental ethics
Çevre etiğindeki değer tartışmasının bir çözümlemesi
  1. Tez No: 605694
  2. Yazar: ONUR DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, çevre etiğindeki değer kavramına ilişkin farklı yaklaşımları anlamaktır. Bu bağlamda, kendinde değer üzerine kurulmuş insan-merkezci olmayan teorileri ve değer kavramının faydacı anlayış içerisindeki yerini çözümleyip; her ikisinin avantajlı ve dezavantajlı yanlarını değerlendireceğim. Sonuç kısmındaysa, her iki yaklaşımın da çevre sorunlarına aynı anda kapsamlı ve tutarlı bir öneri getiremediğini, çünkü çevre sorunlarının bu yaklaşımların hedeflediğinden daha farklı bir sebebi olduğunu iddia edeceğim.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to give a general understanding about the value approaches in environmental ethics. I will analyze non-anthropocentric theories based on intrinsic value and pragmatist approach to values and evaluate their advantages and disadvantages separately. In conclusion, I will argue that neither of them provides a comprehensive and coherent suggestion at the same time, because environmental problems stem from a different reason than the ones that they pursue.