Kalp hastalarında pulsed doppler ekokardiografi ile pulmoner arter wedge basıncının noninvazif olarak hesaplanması
- Tez No: 60572
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
41 ÖZET Bu çalışmaya 40 yaş üstünde olan 72 vaka alındı. 53 hasta koroner arter hastalığı, 10 hasta akut myokard enfarktüsü, 3 hasta önemli aort stenozu, 5 hasta dilate kardiyomyopati ve 1 hasta hipertrofik kardiyomyopati nedeniyle çalışıldı. Çalışmaya alınan tüm vakalar kardiyak kateterizasyon ve hemodinamik değerlendirmeye tabi tutuldu ve tüm olgularda iki boyutlu ekokardiyoğrafık görüntüleme yardımıyla mitral kapakta pulsed Doppler ile eldelenen diastolik doluşlar kaydedildi. Çalışmamızda invazif olarak ölçülen PCWP ile, PW Dopplerle eldelenen transmitral akım hızı indeksleri arasındaki ilişki araştırıldı ve PCWP'nin bu indeksler üzerinden noninvazif olarak tahmin edilip edilemeyeceği incelendi. Hemodinamik ölçülen PCWP 4-35 mmHg arasında değişti. Transmitral akım indeksleriyle PCWP arasındaki korelasyonlar özetle; PCWP ile DR arasında pozitif korelasyon (r:0,75) PCWP ile DT arasında negatif korelasyon (r:-0,49) PCWP ile IVRT arasında negatif korelasyon (r:-0,62) PCWP ile Ep arasında pozitif korelasyon (r:0,25) PCWP ile E/A arasında pozitif korelasyon (r:0,30) PCWP ile E/A:IVRT arasında pozitif korelasyon (r:0,50) PCWP ile Ei/Ti arasında pozitif korelasyon (r:0,28) PCWP ile Ai/Ti arasında negatif korelasyon (r:-0,25) bulundu. Bu çalışmayla yatak başında transmitral Pulsed Doppler indeksleri değerlendirilerek, pulmoner kapiller wedge basıncı hakkında tahminde bulunabilineceği ve bu nedenle kritik kalp hastalarının izlenmesinde yararlı olacağı sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The study consisted of 72 patients (51 men, mean age 59 ± 15) scheduled for routine cardiac catheterization and hemodynamic evalution. This study was therefore designed to evaluate the relation between Doppler transmitral flow velocity indexes and measured pulmonary capillary wedge pressure in 72 patients; 53 patients with ischemic heart disease, 10 with acut myocardial enfarction, 3 with critical aortic stenosis, 5 with dilated cardiomyopathy and 1 with hypertrophic cardiomyopathy. PCWP (pulmonary capillary wedge pressure) ranged from 4-35 mmHg. In summary, correlations between PCWP and transmitral flow velocity pattern were; positive correlation between PCWP and DR (r: 0.75) negative correlation between PCWP and DT (r: -0.49) negative correlation between PCWP and IVRT (r: -0.62) positive correlation between PCWP and Ep (r: 0.25) positive correlation between PCWP and E/A (r: 0. 30) positive correlation between PCWP and E/A: IVRT (r: 0.50) positive correlation between PCWP and Ei/Ti (r: 0. 28) negative correlation between PCWP and Ai/Ti (r: -0.25) It was concluded that obtained noninvasively PCWP may be helpful in follow up critically ill patients.