Financial liberalization and investment in financial and physical assets: The case of Turkey
Finansal serbestleştirme finansal ve sabit varlıklara yatırım: Türkiye örneği
- Tez No: 175039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖNER GÜNÇAVDI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
McKinnon-Shaw tezine göre, finansal serbestleştirme sonrası yatırımın etkinliği ve miktarı aşağıdaki mekanizma ile artacaktır: (l)Finansal serbestleştirme reel faiz oranlarını artıracaktır, reel faiz oranlarındaki artış yurtiçi tasarruflarda artışa sebep olacaktır.(2)Artan yurtiçi tasarrufların kompozisyonunda finansal varlıkların lehine bir değişiklik sözkonusudur.Başka bir deyişle, mali piyasalar derinlik kazanacaktır.(3)Mali piyasalar, serbestleştirme sürecinde yaratılan fonların sabit yatırımların finansmanında kullanılmasına aracılık edecektir (4)dolayısıyla finansal serbestleştirme sonrasındaki yatırımlar, finansal baskının olduğu duruma göre daha verimli olacaktır. Çalışmamızın amacı, McKinnon-Shaw tezinin geçerliliğini basit yatırım davranışını öngören bir model yardımıyla Türkiye durumu için değerlendirmektir. Çalışmada, Mckinnon ve Shaw'un öngördüğü finansal serbestleştirme sonrası sabit varlık yatırımlarına yönelik kredi piyasasındaki olumlu genişlemenin, yatırım portföyündeki sabit varlıklardan finansal varlıklara olan kaymaya baskın gelip gelmediği sorusu Türkiye deneyimi için araştırılmaktadır. Elde ettiğimiz ampirik sonuçlara göre, Türkiye deneyiminde mali piyasalarda finansal derinleşme sağlanmış fakat finansal serbestleştirme sonrası artan reel faiz oranlan yatırım porföyünde sabit varlıklardan finansal varlıklara doğru kaymaya sebep olmuştur. Başka bir ifadeyle, finansal varlıklardaki artış, sabit varlıklardaki düşüşü getirmiştir. Ayrıca, çalışmadaki ampirik bulgular mali piyasaların serbestleştirme sonucu yaratılan fonları sabit yatırım finansmanına aktarmakta başarısız olduğunu göstermektedir. Dolayısıyla finansal serbestlik deneyiminin Türkiye sonuçlan, McKinnon-Shaw tezini desteklememektedir. vın
Özet (Çeviri)
According to McKinnon-Shaw hypothesis after financial liberalization, both the quantity and the quality of investment will increase by the following mechanism: (1) financial liberalization will increase the real interest rates and hence raise domestic savings. (2) There is a change in the composition of increased domestic savings in favor of financial assets. In other words, financial deepening will take place. (3) The financial system will channel this flow to the fixed capital investments, and (4) the investment projects financed through the liberalized market will be on the average more productive compared to the regime of financial repression. The aim of our study is to evaluate the validity of the McKinnon and Shaw hypothesis for the case of Turkey with the help of a simple model of investment behavior. Focusing on the quantity of investment, we investigate the question of whether the positive effect on the credit market proposed by McKinnon and Shaw was offset by the negative effect of a portfolio shift from capital goods and public bonds (real assets) to financial assets in the Turkish experience. Our empirical results indicate that the deepening of the financial system was achieved in the Turkish experience. However, the increase in the real interest rate, following to financial liberalization, led to a portfolio shift from capital goods to financial assets. That is to say, the increase in the financial assets was accompanied by the decrease in the real assets. Moreover, our empirical findings suggest that the liberalized financial system failed to channel the growing funds to the finance of the fixed capital investment. Therefore, we conclude that the case of Turkey did not conform to the McKinnon-Shaw hypothesis. IX