Büyük otel işletmelerinde insan kaynakları planlama ve uygulamaları 'Ankara ili beş yıldızlı oteller örnek incelemesi
Human resources planning and i̇mplementation of major hotel company 'The sample survey of five star hotels in Ankara
- Tez No: 605728
- Danışmanlar: PROF. DR. HAŞİM ÖZÜDOĞRU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Hizmet sektörü içerisinde önemli bir yere sahip olan konaklama işletmelerinde, kaliteli hizmet sunabilmenin temelinde insan kaynağının iyi seçilmesi, istihdam edilmesi, geliştirilmesi, kalite ve müşteri odaklı olabilmesi yer almaktadır. Konaklama işletmelerinde başarıyı etkileyen en önemli unsur; insan, yani işgören faktörüdür. Bu amaçla, İnsan Kaynakları Yönetimi anlayışının yaygınlaşması ve etkin hale getirilmesi gerekmektedir. İnsan kaynakları, hızla değişen rekabet çevresinde işletmeler için sürdürülebilir rekabet avantajı sağlamaktadır. Stratejik insan kaynakları yönetimi firmanın stratejik amaçları ile insan kaynakları stratejisi ve uygulamaları arasında ilişki kurmaya çalışmaktadır. Bu çalışmamda; insan unsurunun ve insan kaynaklarının en etkin rol oynadığı hizmet sektörünün en önemli parçası olan otellerin İnsan kaynakları departmanının etkinliğini ölçmek, işgören seçiminin, eğitiminin, geliştirilmesinin rekabet avantajında kritik rol oynadığını ön plana çıkarmak ve insan kaynakları departmanının önemini ortaya koymak temel amaçtır. Çalışma kapsamında Ankara İl merkezindeki 18 adet beş yıldızlı otel işletmesinden 13'ünde veri toplama aracı olarak anket kullanılarak alan araştırması yapılmıştır. Araştırmanın örneklemi, 2013 yılında Ankara İl merkezinde yer alan 13 adet beş yıldızlı otel işletmesinde görev yapan çalışanlardan oluşmaktadır. Araştırmada tesadüfi olarak seçilen 165 çalışana anketler uygulanmıştır. Uygulanan anketlerin analizinde t testi ve Anova testi uygulanmıştır. Araştırma sonucunda; Ankara İl merkezinde yer alan beş yıldızlı otel işletmelerinde çalışanların kuruma aidiyetlerinin ve kurumlarından memnuniyetlerinin yüksek seviyede olduğu, insan kaynakları departmanından beklentilerinin, özellikle motivasyon çalışmaları, performansa dayalı ödüllendirme ve ücret sistemleri uygulamaları ve eğitim konularında etkinliğinin yüksek olması gerektiğini düşündükleri tespit edilmiştir. Bu noktada, otel işletmelerinde insan kaynakları departmanı etkinliklerinin artırılarak, kurum işletme ve yönetiminin insan kaynakları departmanını destekleyici ve güçlendirici nitelikte çalışmalar yapması gerektiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In order to provide quality services in accommodation establishments, which have an important place in the service sector, the basis is to select the best human resources, to employ, to develop, to be quality and customer oriented. The success in accommodation businesses is the human factor. For this purpose, the understanding of human resources management should be expanded and made more effective. Sustainable competitive advantage for businesses around the rapidly changing competition of human resources. Strategic human resources management seeks to establish a relationship between the company's strategic objectives and human resources strategy and practices. The main purpose of this study is to measure the efficiency of the human resources department of the hotels, which is the most important part of the service sector, where the human element and human resources play the most effective role. Within the scope of the study, 13 out of 18 five star hotel establishments in Ankara city center were surveyed using a questionnaire as a data collection tool. The sample of the study consisted of employees working in 13 five star hotels located in Ankara city center in 2013. In this study, 165 randomly selected employees were surveyed. T test and Anova test were used in the analysis of the questionnaries. As a result of the research, it has been determined that the employees have a high level loyalty and satisfaction from the institutions in which five star hotel enterprises located in Ankara city center. But the employees specify that their expectations about study performance from the human resources department, especially in motivation studies, performance-based rewarding wage systems and training issues should be higher than from now. At this point, it has been determined that the activities of the human resources department in hotel establishments should be supported and strengthened by the hotel management.