Ergenlerde internet bağımlılık düzeylerinin bazı değişkenler açısından incelenmesi
Examining internet addiction levels in adolescents through some variables
  1. Tez No: 605767
  2. Yazar: NESİBE ASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ ÖZBESLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmet, İletişim Bilimleri, Social Work, Communication Sciences
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
İnternet günümüzde yaşamın her anında varlığını sürdürmektedir. Sürekli gelişen bu iletişim aracının yaşamımızdaki önemi ve etkileri göz ardı edilemeyecek bir durumdur. İnternet günümüz bireyleri için temel bir ihtiyaç haline gelmiştir. Toplumun her seviyesinden ve her yaş grubundan bireyler interneti iletişim, eğlence, bilgi elde etme, ticaret gibi çok temel amaçlar için kullanmaktadır. Günümüzde internetin bireyler arasında aşırı ve kontrolsüz kullanımı karşımıza internet bağımlılığını çıkarmıştır. Toplumlar ve bireyler internet bağımlığından olumsuz yönde etkilenmektedir. Bireylerde internetin kontrolsüz kullanımı ve/veya sorunlu bir davranış biçimi olarak internet bağımlılığı davranışına yol açan psikolojik, biyolojik, sosyodemografik özelliklerinden kaynaklanan risk faktörleri söz konusudur. Ergen bireylerin yaş durumları göz önüne alındığında ise yaş olarak küçük ergenlerin yetişkinlere göre daha fazla bağımlılık riski gösterdiği görülmektedir. Özellikle bireyselleşme ve kişilik yapılanması süreci olan ergenlikte internet bağımlılığı yaygın olarak gözlemlenmektedir. Çalışma, ergenlerin internet kullanım oranlarını, interneti kullanım amaçlarını ve günlük işlevselliklerine olan etkilerini araştırmak amacı ile yapılmıştır. Çalışma, Ankara'nın Keçiören ilçesinde bulunan bir özel okulun 13-15 yaş aralığındaki 7-8 ve 9. sınıf öğrencilerinden 252 kişi ile yapılmıştır. Çalışma grubu, amaçsal örnekleme yöntemi ile evreni temsil ettiği düşünülen bir gruptan alınmıştır. Bu araştırmada ergenlerin internet bağımlılığını değerlendirmede veri toplama aracı olarak“İnternet Bağımlılık Ölçeği”ve araştırmacının kendisi tarafından geliştirilen“Kişisel Bilgi Formu”kullanılmıştır. Ayrıca öğrenci velilerinden araştırmaya katılımla ilgili veli onam formu alınmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS Statistics 20, Microsoft Excel 2013 yazılımları kullanılmış, veriler arası ilişkiler Ki-Kare Testi, Bağımsız t Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi yapılarak incelenmiştir. Araştırmada elde edilen bulgular incelendiğinde ise ergenlerin sosyo-demografik özellikleri yönünden internet bağımlılığı ile ilgili anlamlı bir ilişki bulunmamıştır. Ancak, ergenlerde internet bağımlılık puanları ile interneti sosyal medya ve oyun oynama vb. amacı ile kullanma değişkeni arasında istatistiksel olarak anlamsal olarak bir ilişki bulunmuştur. Sonuç olarak ergenlerde internet bağımlılık davranışına yol açan internet kullanım oranı ve internet kullanım amacı ile ilgili olarak daha kapsamlı çalışmalar yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Today, internet exists in every part of our lives. The effects of internet, which constantly develops as a communication means, cannot be ignored anymore. Internet is used meet basic needs such as communication, entertainment; explore new information, shopping by individuals from every age group and all social levels. Overusing the internet in an uncontrolled way has caused internet addiction among individuals, especially adolescents. Internet addiction has adverse effects on societies and individuals. There are some risk factors that result in the uncontrolled use of internet among individuals, namely, internet addiction, due to some socio-demographic, psychological, biologic characteristics. Internet addiction is more common among adolescents who are in the process of individualisation and structuring their personality. There are individual, familial, and social risk factors, which can cause internet addiction among adolescents. The aim of this study is to put forth the prevalence of internet addiction among adolescents, the purpose of internet and its effects on their daily functioning. The study was conducted with 252 students of 7th, 8th and 9th grades, aged 13-15 years from a private school in Keçiören, district of Ankara. The study group was selected by the purposive sampling method from the population constitute the sample of the research. In this study,“Internet Addiction Scale”and“Personal Information Form developed by the researcher”were used as data collection tools in the assessment of internet addiction of adolescents. In addition, a family consent form for conforming their children's participation in the research was obtained from the parents. IBM SPSS Statistics 20 and Microsoft Excel 2013 software were used for the analysis of the data. The relationships between the data were examined by Chi-Square Test, Independent t Test and One Way Analysis of Variance. When the findings obtained from the study were examined, no significant relationship was found appertaining to internet addiction in terms of socio-demographic characteristics of adolescents. However, there was a statistically significant relationship between the levels of internet addiction according to the purpose of playing game variable in personal information form. In addition, it was found that the relationship between the level of internet addiction according to the purpose of using social media and networks variable in the same form was statistically significant. As a result, there is a need for more comprehensive studies focusing on the rate of internet use and the purpose of internet use among adolescents.