Temel kelimeler açısından söz varlığı karşılaştırması (Türkiye Türkçesi, Kazak Türkçesi, Türkmen Türkçesi)
Vocabulary comparison in terms of basic words (Turkish. Kazakh. Turkmen languages)
- Tez No: 605773
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP SOLAK SAĞLAM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Dilbilim, Linguistics
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada Ahmet Bican Ercilasun'un Türk Dili Tarihi kitabında listelenmiş olan temel kelimeler esas alınmıştır. buradan hareketle Türkiye Türkçesi, Kazak Türkçesi, Türkmen Türkçesi sözlüklerindeki temel kelimeler taranarak kendi içerisinde karşılaştırılmıştır. Çalışmada öncellikle temel kelimelerden,“İnsanın temel hareketlerini gösteren fiiller, zaman kavramı, yer ve yön kavramı, tabiatla ilgili kelimeler, hayvan adları, renkler, akrabalıkla ilgili kelimeler, sayılar, zamirler, insan ömrü, karakteri ve nitelikleriyle ilgili kelimeler, ev, giyim ve yaşamayla ilgili kelimeler, savaş, askerlik ve devlet yönetimiyle ilgili kelimeler, ünvanlar, yazı ve sanatla ilgili kelimeler, sıfatlar, zarflar, bağlaçlar, edatlar”ile ilgili terimler tespit edilmiştir. Ardından kelimeler ve karşılıkları belirlendikten sonra tablolar oluşturularak kelimeler daha net bir şekilde incelenmiştir. Bu çalışma sonucunda, Türkiye Türkçesi, Kazak Türkçesi ve Türkmen Türkçesi açısından temel kelimeler karşılaştırılarak bu kelimeler arasındaki ortaklıklar ve farklılıklar tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is based on the basic words listed in Ahmet Bican Ercilasun 's History of Turkish Language. thus Turkey Turkish, Kazakh Turkish, Turkmen scanning the basic words in Turkish dictionaries were compared in itself. In the study, first of all the basic words, "the basic movements of human verbs, the concept of time, the concept of place and direction, nature-related words, animal names, colors, words related to kinship, numbers, pronouns, human life, character and qualifications related words, home, clothing and words related to life, words related to war, military and state administration, titles, words related to writing and art, adjectives, adverbs, conjunctions, prepositions. Then, after determining the words and their equivalents, the tables were created and the words were examined more clearly. The results of this study, Turkey Turkish, Kazakh subsidiaries and differences between Turkish and Turkmen Turkish words are compared in terms of basic words that were attempted to be determined.