Santral erken puberteli hastalarda GnRH agonisti tedavisinin antropometrik ölçümlere etkisi
- Tez No: 605785
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAYRAM ÖZHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Amaç: Çalışmamızda idiyopatik santral erken puberte (SEP) tanılı kız hastalarda Gonadotropin Releasing Hormone agonist (GnRHa) tedavisinin, antropometrik bulgular üzerindeki etkileri ve tedavinin öngörülen erişkin boya (ÖEB) etkisini değerlendirilmeyi amaçladık. Materyal ve metod: Çalışmaya Haziran 2013 – Aralık 2018 tarihleri arasında Pamukkale Üniversitesi Çocuk Endokrinoloji polikliniğine başvuran idiyopatik SEP tanısı ile takipli en az 2 yıldır GnRHa uygulanan hastalar alındı. Hastaların verileri, klinik, laboratuvar ve görüntüleme parametreleri hastane kayıtlarından incelenerek kaydedildi. Kemik yaşı (KY) BoneXpert® yazılımı ile dijital olarak değerlendirildi. Bulgular: Hastaların tanı esnasındaki yaş ortalaması 8.02 ± 1.07 yıldı. Ortalama takip süresi 2,23±0,47 yıl idi. Hastaların vücut ağırlık, vücut ağırlık SDS (standart sapma skoru), vücut kitle indeksi (VKİ) ve VKİ SDS'lerinde izlemlerde giderek arttığı görüldü. Tedavinin 6, 12, 18, 24. ay ve tedavi sonunda VKİ ve VKİ SDS değerlerindeki artış, tedavi başlangıç değerlerine göre istatistiksel olarak anlamlı idi. Tedavinin başlangıcında 23 (% 18.6) hasta aşırı kilolu ve 17 (% 13.8) hasta obez iken tedavinin sonunda 37 (% 30.0) hasta aşırı kilolu ve 26 (% 21.3) hasta obezdi.
Özet (Çeviri)
Objective: the aim of study is to evaluate effects of Gonadotropin Releasing Hormone agonist(GnRHa) treatment on the antropometric findings of girls diagnosed with Idiopathic central precocious puberty . Materials and method: Patients who visited Pamukkale University Pediatric Endocrinology polyclinic diagnosed with idiopathic central precocious puberty and are followed with at least 2 years of recieving GnRH agonists were taken in to the study between the periods of June 2013 and December 2018. The data of the patients were analysed from the hospital's records of the clinic,laboratory and imaging parameters. The bone age was digitally evaluated using BoneXpert® software. Results : During the diagnosis of the patients,the median age was 8.02 ± 1.07 years. The average follow up period was 2,23±0,47 years. The body weight, the Standard Deviation of the body weight, Body Mass Index(BMI) and the Standard Deviation of the Body Mass Index of the patients were found to increase progressively. The increment in the values of the Body Mass Index and the Standard Deviations of the Body Mass Index after 6,12,18 and 24 months of the treatment was found to be statistically significant compared to the values at the inception of the treatment. While at the onset of the treatment, 23 (18.6%) of the patients were overweight and 17 (13.8%) of the patients were obese, at the end of the study ,37 (30%) of the patients became overweight and 26 (21.3%) of the patients became obese.