Bingöl ili çevirme mikrohavzası topraklarının verimlilik analizi
The soil fertility of cevirme microchachment in Bingol province
- Tez No: 605804
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA DEMİRKIRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bingöl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Bilimi ve Bitki Besleme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Toprak Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Tarımsal üretimin yoğun yapıldığı alanlarda birim alandan maksimum düzeyde ürün alınması ve ciddi çevresel problemlerinin ortaya çıkmaması için toprak verimlilik parametrelerinin belirlenmesi ve buna göre amenajman yöntemlerinin geliştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle çalışmada, Bingöl ili için önemli bir mikro tarım havzası olan çevirme mikrohavzası topraklarının verimlilik düzeylerinin ortaya konulması ve uygun amenajman yöntemlerinin geliştirmesi için bazı fiziksel ve kimyasal toprak özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, Genç yöresi çevirme mikrohavzasında rastgele yöntemle 11 ayrı noktadan ve 3 ayrı derinlikten (0-30, 30-60 ve 60-90cm) toplam 33 adet toprak örneği alınmıştır. Toprak örneklerinde pH, CaCO3, elektriksel iletkenlik (EC), bünye, saturasyon, organik madde, alınabilir fosfor (P), alınabilir potasyum (K), toplam demir (Fe), toplam çinko (Zn), toplam mangan (Mn) ve toplam bakır (Cu) analizleri yapılmıştır. Toprak örneklerinin analiz sonuçları, sınır değerleri ile karşılaştırılarak, incelenen toprakların besin elementi içerikleri saptanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In areas where agricultural production is intense, it is necessary to determine the soil fertility parameters and develop management methods accordingly in order to obtain maximum level of crops from the unit area and to avoid serious environmental problems. Therefore, in this study, it is aimed to determine the fertility levels of Çevirme microchachment soils, which is an important micro agricultural basin for Bingöl province, and to determine some physical and chemical soil properties in order to develop suitable management methods. Fort his purpose, a total of 33 soil samples were taken randomly from 11 different points and 3 different depths (0-30cm,30-60cm,60-90cm). pH, CaCO3, electrical conductivity (EC), composition, saturation, organic matter, phosphorus (P), potassium (K),total iron (Fe), total zinc (Zn), total manganese (Mn) and total in soil samples copper (Cu), anlyzes were performed. The results of the analysis of soil samples were compared with the limit values and nutrients of the investigated soil were determined. The results of the analysis of soil samples were compared with the limit values and nutrient contents of the studied soils were determined.