Design and implementation of ride comfort evaluation system with using crowdsensing technique
Seyir konforunu değerlendiren kitle kaynaklı sistem mimarisinin tasarlanması ve gerçeklenmesi
  1. Tez No: 605821
  2. Yazar: YASİN FIRAT PAYALAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET AMAÇ GÜVENSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Trafik, Computer Engineering and Computer Science and Control, Traffic
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Ulaşımın konfor seviyesini ölçülebilir bir şekilde değerlendirmenin en iyi yollarından bir tanesi kişinin seyir boyunca harcadığı enerjiyi/eforu tespit etmektir. Yolcunun harcağı enerji/efor, temel olarak aracın hareketi sırasında oluşan kuvvetler ile ilgilidir. ISO-2631 standardına göre aracın hareketi sırasında oluşan mekanik sarsılmaların büyüklüğü ulaşımın ne kadar konforlu geçtiği noktasında bir bilgi vermektedir. Bu tez çalışmasında ISO-2631 referans alınarak yeni bir seyir konforu skorlama yöntemi ortaya atılmış, bu skorlamayı kullanarak konforlu rotaların belirlenmesini sağlayan kitle kaynaklı bir sistem mimarisi sunulmuştur. Skorlama sonucunda sıfırdan 50 puana kadar değer alan seyirler konforsuz, 50-70 aralığında orta ve 70 ve üzerindekiler ise konforlu seyir olarak değerlendirilmiştir. Kitle kaynaklı yaklaşım kullanılarak araba, tramvay, otobüs, metro, tren, metrobüs, vapur, minibüs, uçak olmak üzere dokuz farklı taşıt tipinden ulaşım verisi sağlanmıştır. Önerilen skorlama yöntemi ile yapılan değerlendirmeler sonucunda en konforlu ulaşım çeşidinin uçak olduğu ortaya konmuştur. Uçakların, otobüslere göre yaklaşık 2.5 kat daha konforlu olduğu belirlenmiştir. Skorlama için çalışma kapsamında hızlanma, yavaşlama, sabit hızla gidiş, sağa dönüş, sola dönüş, durma olmak üzere altı farklı sürüş aktivitesi tespit edilmiştir. Bir seyri konforlu yapan en önemli etkenin sabit hızla gidiş sürüş aktivitesinin olduğu ortaya çıkmıştır. Yapılan testlerin sonucunda konforlu sürüşlerin %65' lik kısmı, konforsuz sürüşlerin %44' lük kısmı sabit hızla gidiş aktivitesinden oluşmaktadır. Çalışma sırasında akıllı telefonlar üzerindeki ivmeölçer, jiroskop, GPS hareket sensörleri kullanılmıştır. Ayrıca sunulan skorlamanın ve bu kapsamda geliştirilen sistem mimarisinin sonuçlarının insanların ulaşım konforu kapsamında algısı ile ilişikisini ortaya koymak için bir anket çalışması yapılmıştır. Bu anket çalışmasının sonuçlarının sistemin ürettiği çıktıları destekler nitelikte olduğu görülmüştür. Sonuç olarak tez kapsamında ulaşım konforunu objektif olarak değerlendiren ölçülebilir bir metrik olarak kullanılabilecek yeni bir ulaşım konforu skorlama yöntemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Researchers continuously measure the ride quality by examining the vehicle's motions and the environmental factors it interacts with. Ride comfort is an important factor affecting this quality.Main objective of the measuring ride comfort is to measure the comfort of transportation in order to increase the service standard in sectors such as automotive industry, municipalities and logistics, and supports academic studies in this field. In order to objectively evaluate the ride comfort, it is necessary to consider almost all variables during transportation. In this study, the ride comfort is explained by the motion of the vehicle on three axes. In addition to this, the factors such as basic driving activities, road conditions, type of vehicle used for transportation were also included in the study. Unlike previous studies, a scoring mechanism was developed to measure transportation comfort. The comfort formula makes an objective evaluation about the comfort perspective of ride. Smartphones were used to reduce the cost of data collection. Sensors on smartphones are the source for detecting activities. Accelerometer and gyroscope are used to identify the motional information of the vehicle. In addition to these two sensors, the vehicle needs speed and position information. The global positioning service on the smartphone was used for this reason. Riding data was collected using crowdsourcing method to collect the data in a short time and to reduce the cost to be collected here. A system design was performed to collect data during transportation and to interpret it from the perspective of ride comfort. It is necessary to compare the collected data with the perceptions of individuals to ensure the objectivity of the system. A survey consisting of five questions was conducted to perform the perceptual study. People's perspective on transportation comfort was learned on this survey. This information is compared with the results produced by the system and objective evaluation is provided.