A model to evaluate the effectiveness of virtual construction safety training tool
Sanal inşaat iş güvenliği eğitim aracının etkisinin değerlendirilmesi için bir model
  1. Tez No: 605830
  2. Yazar: IŞIK ATEŞ KIRAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEMRA ÇOMU YAPICI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
İnşaat projeleri daha karmaşık hale gelmektedir. Bu karmaşık yapı sebebiyle, inşaat projeleri daha fazla risk içermekte ve şantiyelerdeki iş kazaları olasılığı artmaktadır. Bu nedenle, inşaat sahalarında etkin bir iş güvenliğinin sağlanması daha zorlaşmakta ve tüm dünyada inşaat sektöründe iş kazalarının ve ölümlerin sayısı artmaktadır. Literatür, insan odaklı faktörlerin iş güvenliği sürecinde çok önemli bir rol oynadığının altını çizmektedir, bu nedenle, çalışanların davranış temelli becerilerini etkili bir iş güvenliği eğitimi ile geliştirmek, sahada güvenliği sağlamak için önemli bir unsur haline gelmiştir. Literatürde, etkili bir iş güvenliği eğitimi yönteminin (i) bilgi aktarımı, (ii) eğitim geri bildirimi, (iii) bilgi birikimi gelişimi, (iv) aktif uygulama, (v) davranış modellenmesi ve (vi) tehlike tanımlaması unsurlarını kapsaması gerektiği belirtilmiştir. Düşük etkileşim seviyesinden ötürü geleneksel yöntemlerle etkili bir iş güvenliği eğitimi sağlanamamaktadır. Bu eksiğin giderilmesi için, etkin bir iş güvenlik eğitim yöntemi ve katılımcı arasında daha yüksek bir etkileşim sağlanmalıdır. Bu bilgilerin ışığında, bu çalışmanın amacı, Virtual Safety Analysis For Engineering applications (V-SAFE) adlı eğitim aracının etkinliğini, nicel olarak analiz etmektir. V-SAFE'in etkinliğini değerlendirirken, katılımcıların dikkat seviyesini ve güvenlik farkındalığını ölçmek için göz izleme teknolojileri de kullanılmıştır. V-SAFE'in etkinliğini analiz etmek için, birbirinden bağımsız beş farklı analiz yapılmıştır. Analiz sonuçları, V-SAFE'in etkili güvenlik eğitiminin tüm temel özelliklerini sağladığını göstermiştir. Tek bir parametreye odaklanmak yerine, tüm etkin iş güvenliği eğitimi parametrelerini değerlendiren ilk ve tek çalışma olduğundan, mevcut çalışma iş güvenliği eğitimi alanında literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır. Ayrıca, iş güvenlik eğitim yöntemlerinin etkinliğini ölçümünü inceleyen kavramsal bir model geliştirilmiştir. Bu model, iş güvenliği eğitimi yönteminin etkinliğinin nasıl ölçüleceği adına sonraki çalışmalar için faydalı görüşler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Construction projects have become more complex. Due to this complexity, construction projects are exposed to more risks and the probability of occupational accidents on the site increases. So, the provision of safety on the construction field becomes more challenging, and the number of occupational accidents and fatalities remains high all around the world. The literature highlight that human-related factors play a crucial role in the safety management process, so, improving behavior-based skills of workers by adequate safety training method has become important to provide on-site safety. Previous literature states that an effective safety training method should cover (i) information transfer, (ii) instructio-nal feedback, (iii) knowledge development, (iv) hands-on practice, (v) behavioral modeling and (vi) hazard identification. Due to the low level of engagement, conventional safety training methods fail to provide an effective safety training. In order to bridge this gap, a high level of engagement between the safety training method and the participant should be provided. In this regard, the main aim of this study is to quantitatively analyze the effectiveness of virtual construction safety training tool entitled Virtual Safety Analysis For Engineering applications (V-SAFE). To evaluate the effectiveness of V-SAFE, eye tracking technologies have been also used to test the attention level and safety awareness of participants. Five analyses were conducted to test the effectiveness of V-SAFE in the process of safety training. Analysis results show that V-SAFE provides all the essential features of effective safety training. The present study makes a significant contribution to the field of safety training, since it is the first and only study that evaluates all safety training parameters rather than focusing on a single parameter. It has also developed a conceptual model that examines the effectiveness of safety training methods. This model offers great insights for future studies on how to measure the effectiveness of safety training.