Grup teknolojisi imalat sistemleri ve bir motor fabrikasına uygulanması
Group technology manufacturing systems and application to an engine factory
  1. Tez No: 605834
  2. Yazar: KASIM BAYNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET BÜLENT DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Grup Teknolojisi (GT), küçük parti ve çok çeşit üretimin mevcut olduğu her endüstride kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem, çeşitli parçaların az sayıdaki miktarlarının benzer ya da ortak karakteristiklere göre gruplandırmaları şartıyla, çok daha ekonomik olarak üretilebileceği gerçeği üzerine kurulmuştur. GT, özellikle atölye akış tipi ve sipariş tipi üretim yapan endüstri işletmelerinde uygulanır. GT üzerine çeşitli teknikler geliştirilmiştir. GT, son 20 yıldan bu yana birçok uygulama alanlarında kullanılmaktadır. Günümüzde, piyasaların rekabet ortamı, firmaları verimli olmaya zorlamaktadır. Atölye tipi üretimin yaygın olduğu ülkemizde, üretimde verimliliği arttırmanın en etkin yollarından biri de GT yaklaşımıdır. Sunduğumuz tezin birinci bölümünde üretim sistemleri ve GT hakkında genel bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, GT'nin elemanları, parça gruplandırma ve kodlama ve üretim akış analizi konuları kısaca açıklanmaktadır. Üçüncü bölümde ise GT'nde hücre tasarımı ile ilgili geliştirilmiş bazı teknikler ve algoritmalar üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise, King tarafından geliştirilmiş Derece Sıralamasına Dayalı Kümelendirme Yöntemi detaylı olarak anlatılmış ve bununla ilgili bir uygulama yapılmış, bilgisayar programı ve çıktısı da konu sonunda verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Group Technology (GT) is a technique used in each industry producing small batch sizes and various types of products. This technique has been based upon the fact that various parts a small quantities can be produced much more economically, if they are grouped according to their common or similar characteristics. GT is applied especially in industrial enterprises making workshop flow type and / or job shop type production. Various techniques have been developed on GT. GT has been used in many application areas for 20 years. Nowadays, the competitive markets forces enterprises to be productive. In our country in which the job shop type production is common, one of effective ways to increase productivity is the GT approach. In the first chapter of this thesis, general knowledge about production systems and GT is presented. In the second chapter, the elements of GT, grouping and coding parts and production flow analysis are described shortly. In the third chapter, some techniques and algorithms relating to the group design on GT are emphasized. In the last chapter, Rank Order Clustering Method Ranking improved by J.R. King is explained in detail and with an application about this method computer programming and its final output are also presented at the end of the thesis.