Hamilelik döneminde kullanılan alkolün yavru ratların testisleri üzerinde yapmış olduğu morfolojik değişiklikler
Morphological changes made by the alcohol used in pregnancy period on the testicles of baby rats
  1. Tez No: 605838
  2. Yazar: MEHMET CUDİ TUNCER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRÜ DOĞRUYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 32
Özet
Çalışmamızda hamilelik süresince ethanol verilen ratların erkek yavrularının neonatal dönemde ratların vücut ve testis ağırlığına etkisi ile testis dokusunda meydana gelen histolojik değişiklikleri incelemeyi amaçladık. Bu çalışmada deney grubu olarak 6, kontrol grubu olarakta 6 hamile rat kullanıldı. Hamilelik boyunca ratlara 0.5cc %96'lık ethanol ile 0.5cc serum fizyolojik karışımı intraperitoneal olarak enjekte edildi. Hamilelik boyunca ratlar pelet yem ve su ile beslendi. Doğumun ilk günü erkek yavrular ether inhalasyonu ile öldürülerek, testisleri alınarak incelendi. Deney ve Kontrol grubu yavru ratların vücut ve testis ağırlıkları karşılaştırılarak student t testi ile analiz edildi. Kontrol ve alkol grubu ratların vücut ve testis ağırlığı arasındaki ilişki gösteren Pearson korelasyon katsayısı bulunup varyans analizi ile değerlendirildi. Deney grubu yavru ratların vücut ve testis ağırlıkları kontrol grubu yavru ratlara göre daha düşük olması istatistiksel olarak anlamlı bulundu (P0.05) (F=2.28;P>0.05).
Özet (Çeviri)
In this study, We aimed at investigating the effect of ethanol given during pregnancy on weights and body testes of young rats in the neonatal period as well as histopathologic changer occuring in their testes tissue. In the study, 6 pregnant rats as control and 6 pregnant rats as ethanol group were used. During pregnancy, The rats were injected intraperitonally with 0.5 cc ethanol of 96 % and 0.5 cc serum physiologic mixture. In this period, they were fed with pelet feed and drinking water. The male young rats were killed with ether inhalation at the first they, after then testes of rats were taken and examined. In addition, body and testes weights of young rats in control and experiment group were discussed analyzed by student t test (P0.05) (F=2.28; P>0.005).