Kronik obstruktif akciğer hastalığı veperiferik kan eozinofilisi olan hastalarıntedavi sonuçlarının prospektif gözlemseldeğerlendirilmesi
Chronic obstructive pulmonary disease andpatients with peripheral blood eosinophiliaprospective observation of treatment resultsevaluation
  1. Tez No: 605845
  2. Yazar: FİGEN ASLANTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ TUTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; KOAH tanısı alan kan eozinofil değerinin 300 hücre/ µL ve üzeri olan hastaların iki gruba ayrılarak inhaler kortikosteroid (İKS) alan ve almayan 1 yıl boyunca takip edilmesi ile, alevlenme oranı, mortalite, CAT, mMRC skoru, FEV1, FVC ve FEF 25-75 değişimini karşılaştırmaktır. Materyal ve metod: Erciyes Üniversitesi Tıp fakültesi Göğüs hastalıkları polikliniğine başvuran, solunum fonksiyon testi bulguları ve GOLD 2017 kriterlerine göre KOAH tanısı alan ve kan eozinofili değeri 300 hücre/ µL ve üzerinde olan, 40 yaş üstü ve en az >10 paket/yıl sigara veya biomass maruziyeti olan stabil hastalar çalışmaya alındı.Eş zamanlı olarak, astım, eozinofili yapan vaskülit, löffler sendromu, alerjik bronkopulmoner aspergillozis, paraziter hastalık olan ve son 4 hafta içinde alevlenme geçiren, son 4 hafta içinde oral steroid kullanan hastalar çalışmaya dahil edilmedi. Hastalar İKS kullanıp kullanmama durumuna göre 2 gruba ayrıldı. Hastalar 1 yıl boyunca prospektif olarak gözlemlendi. Başlangıçta SFT değerleri, kan hemogram değeri, CAT skoru, mMRC skoru, alevlenme sayısı, hikayesi sorgulandı ve kayıt edildi. 3.ve 9. ayda CAT skoru, mMRC skoru, alevlenme, 6. ve 12. ayda SFT değerleri, kan hemogram değeri, CAT skoru, mMRC skoru, alevlenme sayısı ve mortalite sorgulandı ve kayıt edildi. Bulgular: İKS alan 38 hasta ve almayan 47 hasta grubu arasında cinsiyet dağılımı, yaş dağılımı, sigara kullanımı, kan hemogram, kan eozinofil değeri, SFT değerleri ve alevlenme sayısı açısından anlamlı farklılık gözlenmemiştir (p>0.05). A, B, C, D grubu KOAH hastalarının kan eozinofil mutlak ve yüzde değerleri, hemoglobin ve beyaz küre değeri açısından anlamlı farklılık izlenmemiştir (p>0.05). İKS alan ve almayan KOAH A, B, C, D gruplarının, başlangıç FEV1, FVC, FEF 25-75 mutlak değer ve yüzdesi ile kontrol edilen 6. ay ve 12. ay FEV1, FVC ve 6. ay FEF 25-75 mutlak ve yüzde değeri arasında istatistiksel anlamlı fark izlenmemiştir (p>0.05). Başlangıç FEF 25-75 mutlak değer ve yüzdesi ile kontrol edilen 12. ay değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olup başlangıç değerine göre İKS almayan grupta (mutlak; -87,1±241,7 /yüzde; - 0,2±14,8) iKS alan gruba (mutlak; --114,9±228,2 /yüzde; -6,3±22,1) göre daha fazla azalma mevcuttur (p0.05). KOAH C, D grubunda ki hastaların başlangıç FEV1, FVC, FEF 25-75 mutlak değer ve yüzdesi ile kontrol edilen 6. ay ve 12. ay FVC, FEF 25-75 mutlak ve yüzde değeri arasında istatistiksel anlamlı fark izlenmemiştir (p>0.05). 12. ay kontrol FEV1 yüzdesi İKS alan grup lehine istatistiksel olarak anlamlı iken (p0.05). KOAH A, B, C, D, grupları arasında CAT ve mMRC skoru farkı 6. ve 9. ayda ĠKS alan grup lehine istatistiksel olarak anlamlıdır (p0.05). KOAH B, C, D, grupları ve C, D arasında CAT ve mMRC skoru farkı 3. 6. 9. ve 12. ayda anlamsızdır (p>0.05). KOAH B, D, grupları arasında CAT ve mMRC skoru farkı 3. 9. ve 12. ayda istatistiksel olarak anlamsız iken (p>0.05), 6.
Özet (Çeviri)
Aim: In this study; The aim of this study was to compare the exacerbation rate, mortality, CAT and mMRC score, FEV1, FVC and FEF 25-75 changes in patients with COPD who had blood eosinophil values> 300 cell/µL and divided into two groups (with and without ICS). Methods: Erciyes University Faculty of Medicine, Chest Diseases Policlinic, pulmonary function test findings and diagnosed as COPD according to GOLD 2017 criteria Stable COPD patients with blood eosinophilia 300 cells or more, over 40 years of age and with exposure to cigarettes or biomass of>10 packs/year were included in the study. Simultaneously, patients with eosinophilia-producing vasculitis, asthma, loofler's syndrome, allergic bronchopulmonary aspergillosis, parasitic disease and exacerbation in the last 4 weeks and oral steroids in the last 4 weeks were not included. Patients were divided into two groups according to whether they were using inhaler corticosteroid or not. Patients were prospectively observed for 1 year. Initial PFT, blood hemogram, CAT score, mMRC score, exacerbation number, history were questioned and recorded. CAT score, mMRC score, exacerbation at 3rd and 9th month, PFT values, blood hemogram value, CAT score, mMRC score, exacerbation number and mortality at 6th and 12th month were questioned and recorded. Results: There were no significant differences in gender distribution, age distribution, smoking, blood hemogram, blood eosinophil values, PFT values and exacerbations between 38 patients receiving ICS and 47 patients not receiving ICS. There was no significant difference between groups in terms of blood eosinophil absolute and percentage values, hemoglobin and white blood cell counts of COPD patients in group A, B, C, D (p>0.05). COPD A, B, C, D groups with and without ICS were controlled by the initial FEV1, FVC, FEF 25-75 absolute values and percentages at 6 months and 12 months FEV1, FVC, and 6 months FEF 25-75 absolute and There was no statistically significant difference between the percentage value (p>0.05). There was a statistically significant difference between baseline FEF 25-75 absolute values and 12th month controlled values, and there was a greater decrease in the non-ICS group (absolute; - 87,1±241,7 /percent; 0,2±14,8) compared to the baseline value compared to the group receiving the ICS (absolute; -114,9±228,2 /percent; -6,3±22,1) (p0.05). No statistically significant difference was observed between FV1, FVC, FEF 25-75 absolute values and percentages of patients in COPD stage C, D group at the 6th and 12th months FVC, FEF 25-75 absolute and percentage values (p>0.05). While the 12th month control FEV1 percentage was statistically significant in favor of the group receiving ICS (p0.05). Differences in CAT and mMRC scores between COPD stage A, B, C, D groups were statistically significant in favor of the group receiving ICS at 6 and 9 months (p0.05). The difference in CAT and mMRC scores between COPD stage B, C, D, and C, D was not significant at 3, 6, 9 and 12 months (p>0.05).