Akut böbrek hasarı olan hastaların laboratuvar parametrelerinin hastane içi advers olaylara etkisinin araştırılması
Investigation of the impact of laboratory parameters of patients with acute kidney injury on in-hospital adverse events
- Tez No: 815941
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHADIR TAŞLIDERE
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bezm-i Alem Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Giriş ve Amaç: Akut böbrek hasarı, yüksek morbidite ve mortalite oranlarına sahip, sık görülen, çok fazla etiyolojik nedeni bulunan ancak potansiyel olarak önlenebilen/tedavi edilebilen klinik bir durumdur. Akut böbrek hasarı olan hastalar için zamanında teşhis ve uygun tedavi yaklaşımlarının belirlenmesi çok önemlidir. Laboratuvar parametreleri erken tanı ve evrelemeye yardımcı olur. Araştırmamız acil serviste akut böbrek hasarı tanısı konulan hastalardan alınan rutin laboratuvar parametrelerinin hastanın yoğun bakıma alınması, hastanede kalış süresi, diyalize alınma durumu, hastane içi ve 6 aylık mortalite gibi advers olaylara etkisini incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma 01.01.2021 ile 30.06.2022 tarihleri arasında retrospektif olarak acil serviste yapıldı. Çalışmaya etik kurul onayı alındıktan sonra başlandı. Acil servise başvuran 18 yaş üstü hastalar dahil edildi. Akut böbrek hasarı tanısı AKIN evrelemesi kriterlerine göre koyuldu. Hastaların acil servise ilk başvuru anında alınan rutin kan örnekleri retrospektif olarak incelendi. Rutin alınan kan örneklerinden; hemogram, biyokimya (BUN, kreatinin, GFR, AST, ALT, total bilirubin, glukoz, sodyum, potasyum, kalsiyum), CRP, kan gazı (pH, bikarbonat, pCO2, pO2, satürasyon, laktat, sodyum, potasyum, klor, iyonize kalsiyum, hemoglobin, baz açığı, anyon gap) değerlerine bakıldı. Hastaların taburculuğu, servis yatışı, yoğun bakım yatışı, hastanede kalış süresi, diyaliz durumu, ölüm-sağ kalım durumu değerlendirildi. Bulgular: Çalışmamız acil serviste akut böbrek hasarı tanısını alan 324 hasta ile gerçekleştirildi.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Acute kidney injury (AKI) is a clinically significant condition with high morbidity and mortality rates. It is a frequently encountered condition with various etiological factors, many of which are potentially preventable/treatable. Timely diagnosis and appropriate treatment approaches are crucial for patients with AKI. Laboratory parameters play a vital role in early diagnosis and staging. Our study aims to investigate the impact of routine laboratory parameters obtained from patients diagnosed with acute kidney injury in the emergency department on adverse events such as admission to the intensive care unit, length of hospital stay, need for dialysis, in-hospital and 6-month mortality. Materials and Methods: The study was conducted retrospectively in the emergency department between January 01, 2021 and June 30, 2022. Ethical approval was obtained before the study commenced. Patients aged 18 and over who presented to the emergency department were included. The diagnosis of acute kidney injury was made according to the AKIN staging criteria. Routine blood samples obtained from patients at the time of their initial presentation to the emergency department were retrospectively reviewed. Parameters including complete blood count, biochemistry (BUN, creatinine, GFR, AST, ALT, total bilirubin, glucose, sodium, potassium, calcium), CRP and blood gas values (pH, bicarbonate, pCO2, pO2, saturation, lactate, sodium, potassium, chloride, ionized calcium, hemoglobin, base excess, anion gap) were examined. Patients' discharge status, ward admission, intensive care unit admission, length of hospital stay, dialysis status, survival status were evaluated. Results: Our study was conducted with 324 patients diagnosed with acute kidney injury in the emergency department.