Acil kritik yoğun bakım hastalarının retrospektif analizi
Retrospective analysis of emergency critical intensive care patients
  1. Tez No: 661709
  2. Yazar: İMRAN SONA AYVALI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA KEMAL GÜNAYDIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Ülkemizde son yıllarda gelişme gösteren ve yeni bir yoğun bakım ünitesi olan“ Acil Kritik Bakım ”birimimizi tüm yönleriyle analiz etmeyi amaçladık. Materyal ve metot: Çalışmamız 01.01.2016 - 31.12.2018 tarihleri arasında, SBÜ Ankara SUAM Acil Kritik Bakım ünitesinde yatan 1658 hastada retrospektif olarak yapıldı. Hastaların hastane otomasyon sistemi kayıtları ve dosyaları taranarak bilgilere ulaşıldı. Çalışmamızda acil kritik bakım ünitemizde yatırılarak takip edilen hastaların epidemiyolojik verileri, tanıları, prognozu gösteren skorları, yapılan invaziv girişimler, mekanik ventilatör ihtiyaçları, özellikli tedaviler, mortalite oranları, yatış süreleri, diğer servislere olan devir oranları incelendi. Mortaliteye ve taburculuğa etki eden faktörler araştırıldı. Bulgular: Hastaların sonlanımı taburculuk, eksitus ve diğer klinik servilerine devir olarak 3 gruba ayrıldı. Hastaların %46,8'si AKBÜ'dan taburcu edilirken, %34,3'ünün devir edildiği ve %18,9'unun ise eksitus olduğu saptandı. Hastaların yaş ortancası 71 yıl olup, %43,8'si erkekti. Hastaların sonlanımı ile yaş ve cinsiyet arasında ilişki saptanmadı (p>0,05). Hastaların %69,1'inde ek komorbidite saptanmış olup, komorbidite ve sonlanım arasında ilişki saptanmadı (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this research was to make a detailed analysis on a new intensive care unit, the“Emergency Critical Care”unit which has evolved in our country in recent years. Material and Method: The study was carried out retrospectively on 1,658 patients admitted to Health Sciences University Ankar SUAM Emergency Critical Care unit between January, 1, 2016 and December, 31, 2019. Hospital automation system records and files of patients were reviewed. Epidemiological data, diagnosis, prognostic scores, invasive procedures, mechanical ventilator requirements, specific treatments, mortality rates, hospitalization duration, and rates of transfer to other clinics were reviewed on all patients admitted to our emergency critical care unit within the study period. Factors affecting the mortality and discharge were analyzed. Findings: The patient endpoints were divided into 3 groups including discharge, death and transfer to other clinics. It was detected that 46.8% of patients were discharged from Emergency Critical Care Unit (ECCU), 34.4% were discharged, and 18.9% died. The median age of the patients was 71 years; 43.8% of the patients were male. There was not any association between the patient outcome and the gender as well as the age. Co-morbidity was detected in 69.1% of the patients; there was not any association between comorbidity and outcome (p>0.05).