Almanya'da âşıklık geleneğinin bir temsilcisi İbrahim Alkan'ın (Kemterî baba) hayatı, sanatı ve şiirleri
Life, art and poetry of Ibrahi̇m Alkan (Kemteri̇ Baba), a representative of mi̇nstrelsy tradition in Germany
  1. Tez No: 605868
  2. Yazar: BEYZA TÜRKKOLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA AHSEN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 339
Özet
Bu çalışmada, İbrahim Alkan (Âşık Kemterî)'ın hayatı, sanatı ve şiirleri incelenerek âşıklık geleneği içindeki yeri ve önemi açıklanmıştır. Almanya'da âşıklık geleneğinin nasıl icra edildiği Âşık Kemterî'nin şiirlerinin yapısal ve içerik özelliklerinin incelenmesi ile gösterilmeye çalışılmıştır. Yapılan çalışmanın Almanya'da âşıklık geleneği ve bu geleneğin temsilcileri üzerine çalışacak araştırmacılara örnek teşkil etmesi hedeflenmiştir. Âşık Kemterî'nin hayatı hakkındaki bilgiler ve şiirleri; kendisi ile elektronik ortamda irtibata geçilerek aktarılmıştır. Ayrıca Âşık Kemterî'nin şiirlerinin yapısal ve içerik özelliklerinin incelenmesi, Almanya'ya göç, Almanya'da âşıklık geleneği ve bu geleneğin temsilcileri gibi konuların araştırılması için de kütüphane çalışması yapılmıştır. Çalışma için yapılan kaynak taraması ve röportajlar bir buçuk yılda tamamlandıktan sonra tez yazım aşaması başlamıştır ve bir buçuk yılda tamamlanmıştır. Çalışmanın sonucunda Âşık Kemterî'nin, yurdundan uzakta da olsa âşıklık geleneğini kendi öz değerleri doğrultusunda ve âşıklık geleneği kurallarına bağlı kalarak yaşatabildiği tespit edilmiştir. Kemterî'nin şiirlerinde gurbete gidiş, gurbette yaşamanın zorlukları, entegrasyon meselesi, ırkçı davranışlar, memleketteki problemler, memlekete dönüş gibi konular işlenmiştir. Bu tespitler sosyal psikoloji açısından da önem taşımaktadır. Çalışmada, Türk kültürünün muhafazası açısından âşıklık geleneğinin Almanya'ya taşınıp farklı âşıklarca burada varlığını hâlen korumakta olduğu da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the life, art and poetry of İbrahim Alkan (Âşık Kemterî) is examined, and his place and significance in the minstrelsy tradition is explained. How the minstrelsy tradition has been performed in Germany is attempted to be shown by examining the structural and contextual traits of Âşık Kemterî's poetry. The study is aimed at serving as a model for researchers who will study the minstrelsy tradition in Germany and the representatives of this tradition. The information on Âşık Kemterî's life and his poetry are conveyed by contacting him via electronic medium. Moreover, a library study has been conducted in order to research topics such as the examination of structural and contextual traits of Âşık Kemterî's poetry, migration to Germany, minstrelsy tradition in Germany and the representatives of this tradition. Literature review and interviews had been completed in one and a half year, and afterwards, the phase of thesis writing began and was finished in one and a half year. At the end of the study, it has been found out that Âşık Kemterî, despite being away from his homeland, sustains minstrelsy tradition in accordance with his own values and that he can maintain the tradition complying with the rules of minstrelsy tradition. Issues such as starting to live in a foreign land, the difficulties of living on a foreign land, the issue of integration, racist behaviour, the problems in the homeland, returning to the homeland comprise the themes of Kemterî's poetry. These findings are significant in terms of social psychology as well. In the study, it has also been determined that, due to the concern of the conservation of Turkish culture, minstrelsy tradition has been performed in Germany and it has still been conserved by various minstrels there.