The relationship between representation, gender and social capital: Case of female muhtars in Ankara
Siyasi temsil, toplumsal cinsiyet ve sosyal sermaye arasındaki ilişki: Ankara'daki kadın muhtarlar örneği
- Tez No: 605870
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL BAYIRBAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Türkiye'de kadınların siyasetteki katılım ve temsillerinin yetersiz olduğu açıkça görülmektedir. Bu yetersiz temsil beklenilenin aksine yerel ölçekte daha da belirgindir. Bu tez kadınların siyasi temsili ile sahip oldukları sosyal sermaye arasında bir ilişki olduğunu öne sürmekte ve bu ilişkiyi Ankara'daki kadın muhtarlarla yapılan görüşmelerden edindiği bulgularla test etmeyi amaçlamaktadır. Muhtarın Türkiye'nin yönetim yapısındaki rolü vatandaşlarla üst kurumlar arasındaki köprüye benzetilmektedir. Muhtarın görevi belediye gibi yerel yönetim kurumlarını mahallelerinin ihtiyaç ve taleplerine ilişkin bilgilendirmek olarak belirlenmiştir. Hem yerelde vatandaşlarla hem de kamu otoriteleriyle direk temas içinde olması, muhtarlığı özellikle kadınların yerel siyasete katılımında ulaşılabilir bir alternatif haline getirmektedir. Nitekim son yıllarda kadın muhtar sayısında önemli bir artış gözlemlenmektedir. Kadınların sahip olduğu sosyal sermaye onlara iki şekilde katkı sağlamaktadır; hem adaylıkları sırasında muhtar olmalarını mümkün kılan özellikleri (enabler) oluşturur. Hem de görevleri süresince hizmet dağıtım sürecine dahil olmada strateji olarak kullanılmaktadır. Kadınların yerel siyasete katılımında sosyal sermayenin rolünü anlayabilmek için Ankara'nın merkez ilçelerinde görev yapan 22 kadın muhtarın katıldığı bir saha araştırması yürütülmüştür. Tez süresince, kadınların muhtarlığa aday olma kararını almasında etkili olan nedenlerin neler olduğu, yerelde kurduğu ilişki ağları ve yaşadığı tecrübelerin birikiminden oluşan sosyal sermayelerini nasıl yerel siyasete katılmakta ve karşılaştığı zorlukları aşmakta kullandıkları incelenmiştir. Derinlemesine görüşmeler sonucunda sosyal sermayenin kadınların yerel siyasetteki temsiline katkı sağladığı, ancak erkek egemen siyasi kültür, toplumda yerleşen cinsiyetçi iş bölümü gibi ataerkil ilişkilerin sosyal sermayenin sağladığı olanakları kısıtladığı anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Although women are expected to be more visible at municipal and neighborhood levels due to its accessibility, their participation to local politics is even lower than the national level in Turkey. This thesis argues that there is a relationship between women's political representation and social capital. The examination of this relationship built on the in-dept interviews with the 22 female muhtars Ankara. In Turkey's administrational structure, position of the muhtarship is described as the bridge between the local citizens and local authorities. Therefore, they're expected to assist local authorities in the process of service provision by giving information about the needs and demands of the neighborhood. This direct contact with both the citizens and authorities can provide an alternative route for women to participate in local politics. As a muhtar these women use their social capital as both enabler during their candidacy and strategy during their incumbency to gain recognition and to be engaged in service distribution processes. So, this thesis analyzes what are the main motives behind women's candidacy for muhtarship and how does women's social capital, accumulated through their communal relations as well as individual life experience, help to participate in politics and to overcome the obstacles they've faced. Based on the in-dept interviews, this is found that social capital contributes to women's representation in local politics effectively. However, patriarchal relations, male dominated political culture, gendered division of labor pose some challenges to social capital.