Pamukkale Üniversitesi öğretim elemanlarının kalp damar hastalıkları riskinin saptanması ve D tipi kişilik yapısı ile ilişkisi
Determination of risk of cardiovascular diseases of Pamukkale University faculty members and their relationship with D type personality structure
  1. Tez No: 605876
  2. Yazar: RENGİGÜL ŞÜKRAN ARAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAMER EDİRNE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Tüm dünyada ve ülkemizde bulaşıcı olmayan hastalıklardan ölüm nedenleri arasında kalp damar hastalıkları ilk sıralarda yer almaktadır. Bu hastalıkların klinik bulgu vermeden tanınması ve risk faktörlerinin tedavisi amacıyla kalp damar hastalıkları risk hesaplama yöntemleri geliştirilmiştir. Kalp damar hastalıklarının oluşmasına neden olan faktörler arasında psikolojik stres de bulunmaktadır. Kişilik yapısı kronik stresin önemli belirleyici etmenlerindendir. Kişilik yapısı ile kalp damar hastalıkları arasındaki ilişkiyi araştıran çalışmalar sonucunda D tipi kişilik tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amacı; Pamukkale Üniversitesi' nde görev yapan öğretim elemanlarının kalp damar hastalıkları riskinin saptanması ve D tipi kişilik yapısı ile ilişkisinin araştırılmasıdır. Çalışmamıza Pamukkale Üniversitesi' nde 2018- 2019 eğitim yılında görev yapan öğretim üyelerinden 117 kişi dahil edilmiştir. Katılımcılara yüz yüze görüşme ile sosyodemografik veri anketi ve D tipi kişilik ölçeği uygulanmıştır. Katılımcıların kalp damar hastalıkları riskini hesaplamak amacıyla Pooled Kohort risk hesaplayıcı kullanılmıştır. Araştırma grubunun % 81,2' si (n=95) düşük kardiyak riske, % 18,8' i (n=22) yüksek kardiyak riske sahipti. Kişilik ölçeği sonucuna göre % 35'inin (n=35) D tipi kişilik yapısında olduğu bulunmuştur. Çalışmamızda kalp damar hastalık riski ile D tipi kişilik yapısı arasında istatiksel olarak anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Kardiyak riski yüksek ve düşük olanlarda D tipi kişiliğe sahip olma oranı neredeyse eşit bulunmuştur. Aile hekimleri koruyucu sağlık hizmetlerinin en önemli parçasını oluşturur. Kalp damar hastalıklarını önleme ve tedavisinde risk hesaplama yöntemleri hekimlere yol gösterici olmaktadır. Her ne kadar çalışmamızda tip D kişilik yapısı ve kardiyovasküler hastalık risk puanı arasında ilişki bulunamamış olsa da, psikolojik faktörler ve kişilik yapısı sadece kardiyovasküler sistemi değil kişinin tüm metabolizmasını etkileyen etmenlerdir.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are among the leading causes of death from non-contagious diseases worldwide and in our country. Cardiovascular diseases risk calculation methods have been developed in order to diagnose these diseases without clinical findings and to treat risk factors. Factors that cause cardiovascular diseases include psychological stress. Personality structure is one of the important determinants of chronic stress. As a result of studies investigating the relationship between personality structure and cardiovascular diseases, type D personality was defined. The aim of this study is to determine the risk of cardiovascular diseases of the academic staff of Pamukkale University and to investigate the relationship between D type personality structure. 117 people from the academic staff of Pamukkale University in 2018-2019 academic year were included in our study. A face-to-face interview and sociodemographic data questionnaire and D-type personality scale were applied to the participants. The Pooled Cohort risk calculator was used to calculate the cardiovascular risk of the participants. 81.2% (n = 95) of the study group had low cardiac risk and 18.8% (n = 22) had high cardiac risk. According to the personality scale, 35% (n = 35) were found to be D type personality. In our study, no statistically significant relationship was found between cardiovascular disease risk and type D personality structure. The rate of having D type personality was found to be almost equal in those with high and low cardiac risk. Family physicians constitute the most important part of preventive health services. The methods of risk calculation in the prevention and treatment of cardiovascular diseases are guide for physicians. Although there was no relationship between type D personality structure and cardiovascular disease risk score in our study, psychological factors and personality structure were the factors affecting not only the cardiovascular system but the whole metabolism of the person.