Bir tüketici işlemi olarak yolcu taşıma sözleşmeleri
Contracts of carriage of passengers as a consumer transaction
  1. Tez No: 605882
  2. Yazar: CEYDA ERDAL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK PARLAK BÖRÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada yolcu taşıma sözleşmelerinin tüketici hukuku boyutuyla değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla öncelikle taşıma hukukunun kaynakları, yolcu ve taşıyıcı kavramları ve bunlara uygulanacak hükümlerin değerlendirildiği yolcu taşıma sözleşmeleri başlığına yer verilmiştir. Bu başlık altında değinilen kavram ve hükümlerin çalışmanın devamı için yol gösterici olması hedeflenmiştir. İkinci bölümde tüketici hukukuna özgü kavramlar öğreti görüşleri ve yargı kararları ışığında ele alınmış; ardından yolcunun tüketici, taşıyıcının sağlayıcı, taşımanın ise bir hizmet olarak değerlendirilmesine yer verilmiştir. Tüm bu açıklamalar neticesinde yolcu taşıma sözleşmelerinin birer tüketici işlemi olduğu sonucuna ulaşılmış; ardından bu sözleşmelere uygulanacak hukukun belirlenmesi ve görevli mahkemenin tespiti noktasında açıklamalarımıza değinilmiştir. Böylece özellikle 6502 sayılı Kanun'un taşıma sözleşmelerini de tüketici işleminden sayması neticesinde değişen yargı içtihatları ve ortaya çıkan görüş ayrılıkları kapsamında, özellikle uygulanacak hükümlerin tespiti açısından küçük de olsa tüketici hukuku öğretisine bir katkı olması amacıyla bu çalışmamız tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to assess the passenger contracts in terms of consumer law. For this purpose, primarily it is given place to the heading of passenger contracts that includes the sources of transport law, the concepts of passenger and carrier and the provisions to be applied to them. The concepts and provisions mentioned under this heading are intended to be guiding for the continuation of the study. In the second section, the characteristic concepts of consumer law are discussed in detail in the light of the views of discipline and judicial decisions; then, it is tried to explain that passenger can be considered as a consumer, carrier can be considered as a provider and the transportation considered as a service. As a result of all these explanations, it was concluded that passenger contracts are consumer transactions; and then our assessments regarding the determination of the law to be applied to these contracts and the determination of the competent court are mentioned. Thus, this study was completed in order to make even a little contribution to the discipline of consumer law especially in terms of determining the provisions to be applied, within the scope of the judicial jurisprudence changed and the difference of opinions occured as a result of the fact that the Code no. 6502 consideres the transportation contracts as a consumer transactions