Farklı uzunluktaki femoropopliteal tıkayıcı arter hastalıklarında rotasyonel aterektominin kısa dönem sonuçları
Short-term results of the rotational atherectomy in varying length of peripheric arterial occlusive diseases
- Tez No: 605883
- Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
Amaç: Bu çalışma femoropopliteal tıkayıcı arter hastalıklarında rotasyonel aterektominin kısa dönem sonuçlarını analiz etmek amacıyla tasarlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Kasım 2014 – Haziran 2018 tarihleri arasında femoropoliteal tıkayıcı arter hastalığı nedeniyle servisimize yatırılan ve endovasküler olarak rotasyonel aterektomi ve ilaç kaplı balon anjiyoplasti yapılan hastalar önceden oluşturulmuş bir veri tabanından ve hastane kayıtlarından retrospektif olarak değerlendirilmiştir. İncelenen hasta grubu 62 hastadan oluşmaktadır ve ortalama yaşları 59,3±13,4 (22-91) olarak saptanmıştır. Hastaların demografik özellikleri, komorbid hastalıkları, işlem öncesi ve sonrasına göre hastaların Fontaine ve Rutherford evreleri, ABI değerleri, TASC II ye göre lezyon tipleri analiz edildi. Veriler niteliklerine göre Shapiro-wilk, ki-kare testi, McNemar testi, Anova testi ile değerlendirilmiştir. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 59,3±13,4 ve %66,1'i erkektir. Komorbidite olarak hastaların %66,1'inde hiperlipidemi, %62,9'unda hipertansiyon, %53,2'sinde diyabet vardır ve hastaların %72,6'sı sigara kullanmaktadır. Hastaların %51,6'sının şikayeti sağ ekstremitesindedir. Fontaine evrelemesine göre hastaların %88,7'si 2.evrededir. Hastaların %75,8'si Rutherford'a göre operasyon öncesinde Evre 2 ve altındadır. Hastaların %66,5'si ABI sınıf 3 ve üzerindedir. Hastaların preoperatif ABI ortalaması 0,74±0,12 yürüme mesafesi ortalaması 138,87±70,42 metredir. Hastaların postoperatif ABI ortalaması 1,08±0,18 yürüme mesafesi ortalaması 406,29±130,53 metredir.
Özet (Çeviri)
Objectıve: This study was designed to analyse short-term results of rotational atherectomy in the treatment of perpheral arterial diseases. Patıents and Methods: The study population consists of patients operated by rotational atherectomy and drug coated percutaneous transluminal angioplasty from November 2014 to June 2018 for treatment of femoropopliteal occlusive disease. The data were obtained from a preformed database and hospital records and were analyzed retrospectively. Sixty-two patients are enrolled and they were aged 59,3±13,4 (22-91) years in average. The demographic characteristics, preoperative and postoperative symptoms according to Fontaine and Rutherford classifications, ankle-brachial index values, pain-free walking distances and lesion types according to TASC-II classification were analyzed. The data were analyzed with Saphiro-wilk, Mc Nemar, Anova or chi square tests where appropriate. Results: Patients' avarage age was 59,3±13,4 and 66,1% were male. Patients' comorbid conditions were 66,1% had hyperlipidemia, 62,9% had hypertension, 53,2% had diabetes and 72,6% were smokers. 51,6% had symptoms in right lower extremity. 88,7% of the patients were Stage II and higher according to the Fontaine classification. 75,8% of the patients were Grade II and lower according to the Rutherford classification preoperatively. Preoperative ankle-brachial index average value of the patients were 0,74±0,12, average pain-free walking distance was 138,87±70,42 meters. Postoperative ankle-brachial index average value of the patients were 1,08±0,18, average pain-free walking distance was 406,29±130,53 meters.