İleri derecede preterm yenidoğanlarda hedef oksijen satürasyon değerlerine uyum ve sonuçları
Compliance with the oxygen saturation target range in very preterm infants and it's consequences
- Tez No: 605887
- Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL AYŞE ACUNAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Son önerilerin ardından, preterm bebeklerin oksijen satürasyon (SpO2) hedefi YYBÜmizde yüzde 85 ile 95 ten 90 ile 95 e değiştirildi. Amacımız, hedef satürasyon değişikliğinden önce ve sonra SpO2 hedef aralıklarına uyum oranlarını karşılaştırmak ve bunun intraventriküler kanama, nekrotizan enterokolit, bronkopulmoner displazi, prematüre retinopatisi gibi ana morbiditelerin insidansı üzerindeki getirilerini belirlemekti. YYBÜmizde, 32 gebelik haftasından küçük bebekler ile hedef aralıklar değiştirilmeden önce (Grup 1) ve sonrasında (Grup 2) bir uygulama öncesi ve sonrası (retrospektif,prospektif) çalışma yapıldı. Majör anomalisi ve ciddi kardiyovasküler hastalığı olan bebekler dışlandı. YYBÜmizde Merkezi İzleme Sistemi Veritabanından bebekler taburcu olana kadar saniye bazında zaman serileri nabız oksimetre verileri kullanılarak SpO2 değerleri toplandı. Oksijen manuel olarak ayarlandı. Hipoksemik ve hiperoksik ve hedef aralıktaki olaylar ve majör morbidite oranları incelendi. Veriler 67 bebek için analiz edildi (aralık değişmeden önce 30 ve değiştikten sonra 37). Çalışma grupları demografik, prenatal ve natal özellikler açısından oldukça benzerdi. Grup 2de oda havası sırasında olduğu kadar ek oksijen alınan dönemlerde de, hiperoksik olayların sıklığı ve ortalama SpO2 seviyeleri anlamlı derecede düşüktü ve hedef aralık içinde kalım süresi anlamlı olarak daha yüksekti. Ancak, ek oksijen alınırken hipoksik ataklar Grup 2de anlamlı Grup 1e göre anlamlı olarak düşüktü. Mortalite, BPD ve PR oranlarında, değişim sonrası grupta azalma eğilimi gözlense de, anlamlılık kazanamadılar. Yeni oksijen satürasyon hedefine uyum YYBÜmizdeki ileri derecede preterm bebeklerde bazı morbiditeleri azaltmada nispeten iyi ve faydalı görünmektedir. Bu yararlı etki, uyumluluğu artırarak daha da geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Following recent recommendations, the oxygen saturation (SpO2) target for preterm infants was changed from 85 95 percent to 90 95 percent in our NICU. Our objective was to compare the compliance rates of the SpO2 target ranges between pre and post implemantation period and determine its consequences on the incidences of major morbidities such as intraventricular hemorrhage, necrotising enterocolitis, bronchopulmonary dysplasia, retinopathy of prematurity etc. A pre-post implementation (retrospective-prospective) study was performed in our NICU evaluating infants younger than 32 weeks of gestation before (Group 1) and after (Group 2) changing the target ranges. Infants with major abnormality and severe cardiovascular disease were excluded. SpO2 values collected by using seconds based time series pulse oximetry data of NICU Central Monitoring System Database till discharge. Oxygen was manually adjusted. Hypoxaemic and hyperoxic and within the target range events were analysed as well as rates of major morbidities. Data were analysed for 67 patients (30 before and 37 after the range was changed). The study groups were very similar in terms of demographic, antenatal and natal features. Whwn the infants receiving oxygen as well as during room air, the frequency of hyperoxic events and mean SpO2 levels were significantly lower and within range events were significantly higher in the after change group. However, hypoxic episodes (