Moderating effect of perceived situational strength on the relationship between the dark triad and counterproductive work behaviors
Durumsal kuvvetin karanlık üçlü kişilik özellikleri ve üretkenlik karşıtı iş davranışları arasındaki moderasyon etkisi
  1. Tez No: 605889
  2. Yazar: ÖYKÜ KOÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YONCA TOKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Üretkenlik karşıtı davranışlar; kuruma, kurumun üyelerine veya her ikisine karşı çalışanların kasıtlı ve zararlı davranışları olarak tanımlanabilir. Karanlık Üçlü (Makyavelizm, narsisizm, psikopati) kişilik özelliklerine sahip çalışanların karanlık olmayan meslektaşlarından daha fazla üretkenlik karşıtı iş davranışları sergiledikleri bilinmektedir. Bununla birlikte, durumsal kuvvet kavramı, durumların insanların davranışlarını nasıl engelleyebileceği veya şekillendirebileceği fikrini ifade eder ve bu sayede sergilenen davranışlar açısından bireysel farklılıklar en aza indirilir. Bu çalışmada durumsal kuvvetin Karanlık Üçlü kişilik özellikleri ve üretkenlik karşıtı iş davranışları arasındaki ilişkideki düzenleyici etkisi araştırılmıştır. Durumsal kuvveti ölçümlemek adına altı faktör (açıklık, tutarlılık, kısıtlamalar, sonuçlar, grup normları, performans izleme) ve üretkenlik karşıtı davranışları ölçümlemek adına iki faktör (kişiler arası ve örgütsel) kullanılmıştır. Analiz sonuçları hipotezleri kısmen doğrulamıştır; durumsal kuvvet, bazı karanlık kişilik özellikleri ve üretkenlik karşıtı iş davranışları arasında düzenleyici etkiye sahiptir. Daha spesifik olarak, performans izleme, üç karanlık kişilik özelliği ve kişiler arası üretkenlik karşıtı iş davranışlarını düzenlerken; açıklık, bu üç özellik ile örgüte karşı olan davranışları düzenlemiştir. Aynı zamanda, tutarlılık, Makyavelizm ve örgütsel üretkenlik karşıtı iş davranışları ile olan ilişkiyi düzenlerken; tutarlılık ve grup normları psikopati ve örgütsel üretkenlik karşıtı iş davranışları ile olan ilişkiyi düzenlemiştir.
Özet (Çeviri)
Counterproductive Work Behaviors (CWBs) can be defined as intentional and harmful behaviors of employees that are against the organization, members of the organization or both. The literature provides a link between CWBs and the Dark Triad personality traits which consist of three antagonistic traits: Machiavellianism, narcissism, and psychopathy. Individuals who are high on the Dark Triad characteristics engage in more deviant workplace behaviors than their non-dark themed counterparts. It was hypothesized that situational strength, which inhibits and shapes people's behaviors and thus minimizes individual differences in displayed behaviors, moderates the relationship between the Dark Triad characteristics and CWBs. This study used six facets (clarity, consistency, constraints, consequences, group norms, performance monitoring) to assess situational strength and two facets (interpersonal and organizational) to assess CWBs. Moderation analysis results partially supported the hypothesis as situational strength moderated specific the Dark Triad and CWB relationships. More specifically, group norms moderated all three Dark Triad traits and interpersonal CWB relationship, and the relationship between psychopathy and organizational CWB. Clarity moderated these three traits and organizational CWB relationship. In addition, consistency moderated organizational CWB's association with Machiavellianism and psychopathy.