A Bakhtinian analysis of the protagonists' ethical dilemma in Joseph Conrad's Under Western Eyes and The End of the Tether
Joseph Conrad'ın Under Western Eyes ve The End of the Tether eserlerindeki baş karakterlerin etik ikilemlerinin Bakhtinsel incelemesi
- Tez No: 605901
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİL KORKUT NAYKI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Conrad'ın Under Western Eyes ve The End of the Tether eserleri baş karakterlerin etik ikilemlerini sunmakta ve bunu yaparken de karakterlerin aynı anda ahlaka hem uygun hem de uygunsuz davranabileceğini göstermektedir. İki esere konu olan etik ikilemlere bakarak, baş karakterler Razumov ve Kaptan Whalley'nin ne derece iyi ahlaka sahip olduklarının iddia edilebileceği Rus düşünür Mikhail Bakhtin'in etik bakış açısı ile çalışılmıştır. İnceleme Bakhtin'in Toward a Philosophy of the Act eserinde detaylandırdığı üç ana konu üzerinden yapılmıştır: baş karaktere yönelik özellik, değer yargılarının çokluğu, ve bir karakterin değerlendirilmesinde empati ve sevginin yeri. Bakhtinsel etik bakış açısını kullanarak bu çalışma Razumov ve Kaptan Whalley'nin yapmış oldukları yanlışlara rağmen tam olarak ahlaka aykırı görülemeyeceği savını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Conrad's Under Western Eyes and The End of the Tether dramatize the protagonists' ethical dilemmas by showing how a character can be“moral”and yet“immoral”at the same time. By looking at the ethical dilemmas presented in the two works, to what extent the protagonists, namely Razumov and Captain Whalley, can be claimed to have good morals is studied through the ethical perspective of the Russian philosopher Mikhail Bakhtin. The analysis is made through three main points Bakhtin elaborates on in his Toward a Philosophy of the Act: particularity in relation to the protagonist, plurality of value judgments, and the place of empathy and love in the assessment of a character. Making use of the Bakhtinian ethical perspective, this study maintains the argument that Razumov and Captain Whalley cannot be considered to be totally immoral despite the wrongdoings they have committed.