Yöneticilerin örgüt kültürü ve liderlik algılamalarına yönelik denizli ilinde bir araştırma
The relationship between organizational culture and leadership behaviours of managers and a research in Denizli
  1. Tez No: 605913
  2. Yazar: AYŞE NUR YANAR TIKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN BARUTÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Örgüt Kültürü ve Liderlik kavramları iş hayatında her zaman önem arz eden kavramlardır. Bu çalışmada, yöneticilerin liderlik davranışları ve örgüt kültürü algılamalarının incelenmesi, örgüt kültürüne yönelik tutumları, örgüt kültürünün yöneticilerin liderlik davranışlarıyla olan ilişkisinin incelenmesi ve liderlik davranışları algısının demografik faktörlere göre farklılık gösterip göstermediğinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu çalışmanın amacı geçmişte yapılan araştırma sonuçları ile karşılaştırmak ve gelecekte yapılacak araştırmalara yardımcı olmaktır. Araştırma Denizli ilinde bulunan sanayi sektöründe faaliyet gösteren işletmelerdeki yöneticiler üzerinde yapılmıştır. SPSS programı kullanılarak analiz edilen veriler sonucunda, liderlik davranışlarının katılımcıların yaşlarına, çalışma sürelerine, mevcut çalışma pozisyonlarına ve ücrete göre anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür ve örgütsel kültür ile yöneticilerin liderlik davranışları arasında anlamlı bir ilişkinin var olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırmada çıkan sonuçlar, literatürde geçmişte yapılmış araştırmanın sonuçlarıyla benzer olup bu sonuçları destekler niteliktedir.
Özet (Çeviri)
Organizational Culture and Leadership are always important concepts in business environment. In this study, it is aimed to investigate the leadership behaviors and perceptions of organizational culture, attitudes towards organizational culture, the relationship between organizational culture and the leadership behaviors of the managers, and to determine whether the perception of leadership behaviors differ according to demographic factors. The main objectives of this study are to compare with the results of previous researches and to contribute future researches. For these objectives, descriptive research was carried out on the managers of industrial enterprises in Denizli. As a result of the data analyzed using SPSS program, it was found that leadership behaviors did not differ significantly according to age, working time, current working positions and wages of the participants and there is a significant relationship between organizational culture and leadership behaviors of managers. The results of the study are similar to the results of the previous research in the literature and support these results.