Rattus albinuslarda subdiaphragmatic Truncal bilateral vagotomy'den sonra midenin değişik bölümlerindeki myelinli halkaların dağılımı
- Tez No: 60592
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 1988
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Morfoloji (Anatomi) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Çalışmamız Rattus Albinuslarda 8 kontrol 34- VAGOTO- MÎLÎ vak' a üzerinde gerçekleştirildi. Kesitler Weigert Landau myelin boyası ile boyanıp bulgular ışık mikrosko- bi düzeyinde incelendi. Midenin innervasyonuna katılan sinirlerde ve vagusun dev re dışı bırakılması ile kalan sinirlere ait myelinli ipliklerin kalitatif ve kantitatif incelenmesi yapıldı. Alınan sonuçlara göre : Yagus yapısındaki myelinli lifler 0,5 - 5 M çapta ve 0,25 - l»5>u kalınlıktadır. Truncus sympathicusda. 0,5 - 1»5ju çap 0,25 - 0,5 ai kalınlık N.phrenicusda ise 4-6/ı çap ve 1 m kalınlıkta bulundu. Vagotomili vak' alarda 2 ai ve dana az çapta olanlar intakt kaldı. Oesophagus dorsal dış musculer tabakada lı5 - 3 M çap 0,5/ı kalınlıkta neuritler bulundu. Mide serozasmda 1 - 2 ju. çap ve 0,25 - 0,5 ai kalınlıkta neuritlerle kaplı sinir kesitleri, ikinci olarak da 0,5. l,5/ı çap ve 0,25 - 0,5 m kalınlığa sahip neuritleri az sayıda bulunduran sinir kesitleri tesbit edildi. I.gurup- takiler vagotomili vak1 alarda azaldı. Mide tunica musculariste 0,5 ai ve daha az çaplı mucozada 1 Ai 0,5-*ı ve daha az çaplı fibriller tesbit edildi. Genel olarak vagotomili vak' alarda neuritlerin kol- labe olduğu izlendi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our research was made on a Rattus albinus group of 8 controls and 34 vagotomy cases. The sections were stained with Waigert - Landau myeline paint and examined under light microscope. Acalitative and quantitative examination was made on the nerves which innervated the gastrum and on the nerves which were left after the vagus was out. According to the result : The myelinated fibers vagus conxains are 0,5 - 5 m in diameter and 0,25 - 1,5** in thichness. Truncus sympha- ticus was found to be 0,5 - 1,5 ai in diameter, 0,25 - 0,5.ai in thickness and N.phrenicus was 4- - 6 m in diameter and 1 m in thickness. In vagotomy cases which were 2 Morless in diameter stayed intact. Neurits 1,5 - 3 >u in diameter, 0,5 m in thickness were found on the dorsal outer muscular layer of the oesophagus. Firstly, nerve sections covered by neurits which are 1 - 2 /a in diameter and 0,25 - 0,5 M in thickness and secondly, nerve sections which condained less number of neurits 0,5 - 1,5 M in diameter and 0,25 - 0,5 Ai thick were determined on the serosa of the gastrum. The number37 - of nerve sections, in the first group decreosed in the vagotomy cases, Fibers which are 0,5 or less in diameter were deter mined on gostrum's tunica muscularis and fibers 1 m, 0,5 M and less in diameter were found on the mucosa. Generally the neurits were seen collapsed on vago tomy cases.