İmar hukukunda ruhsatsız yapılar ve ruhsatsız yapılara uygulanacak olan işlemler
Unlicensed buildings in urban law and administrative sanctions on unlicensed buildings
- Tez No: 605933
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN GÜNDAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
3194 sa. İKnun 21. maddesi ile getirilen ruhsat sistemi hem yapıların denetim altında tutulmasını ve hem de bunların idarenin bilgisi dahilinde olmasını sağlayarak daha şeffaf ve eşit bir zeminde yapıları kayıtlandırılmasını amaçlamıştır. Ancak yapıların ruhsata tabi olması kural olmakla birlikte, ruhsatsız yapılar yaptırımlarla desteklenmediği sürece, keyfiyet meydana gelecek ve bireylerin kuralları bilmemesinin ya da uygulamamasının sakıncaları ortaya çıkacaktır. İmar mevzuatında yeralan ruhsatsız yapılara uygulanacak işlemler ile, tüm yapıların belli bir düzene konulması, belli kurallara bağlı tutulması ve böylelikle daha verimli, sağlıklı, estetik, yaşanabilir bir kent olgusunun oluşturulması hedeflenmiştir. Bu çalışmada imar hukukunda yapı ruhsatı, ruhsatsız yapı kavramı ve ruhsatsız yapılara uygulanacak işlemler ele alınmıştır.. Ayrıca ruhsatsız yapılara uygulacak işlemlerden olan, uygulamada en sık karşılaşmakta olduğumuz idari para cezaları ve tüm bu idari işlemlere karşı başvulacak yargısal yollar incelenmiştir. İmar hukuku, diğer idare hukuku branşlarına nazaran daha somuttur, kurgusal boyutu zayıftır, uygulama ile önem kazanır. Bu nedenle, yargı kararları ve mevzuatı ön planda tutulmuştur.
Özet (Çeviri)
The licensing system introduced by Article 21 of the Zoning Law no. 3194 aims to keep the structures under supervision and to ensure that these are within the knowledge of the administration and to register the structures on a more transparent and equal ground. However, although it is a rule that the structures are subject to license, as long as unlicensed structures are not subject to sanctions, arbitrariness will ocur and the drawbacks of not knowing the rules or not applying them will arise. With the procedures to be applied to unlicensed buildings in the zoning legislation; it is aimed to put all the buildings in a certain order, to keep them adhered to certain rules and thus to create a more efficient, healthy, aesthetic and livable city phenomenon. In this study, we discussed the construction license in zoning law, the concept of unlicensed building and the procedures to be applied to unlicensed buildings. We also examined the administrative fines that are the most frequently encountered in practice and the judicial remedies against all these administrative procedures. Zoning law is more concrete than other branches of administrative law, its fictional dimension is weak and it gain maining in practice. Therefore, we prioritized judicial decisions and legislation.