İran-Güney Azerbaycan bölgesinde urmiye sofrası
Urmi̇a di̇nner table i̇n Iran-South Azerbai̇jan regi̇on
  1. Tez No: 605934
  2. Yazar: TAYEBEH MOSTAFA POUR SHAD LOU SOFLA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLEK TÜRKYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature, Folklore, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Halk Bilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Urmiye mutfak kültürü Türk Mutfak kültüründe önemli bir yere sahiptir. Ancak küreselleşen dünya yeme alışkanlıkları ve modern hayat koşulları, Urmiye mutfak kültüründeki geleneksel bazı alışkanlıkların değişmesine, yemek ve sofralar ile ilgili bazı gelenek ve uygulamaların kaybolmasına sebep teşkil etmektedir. Bu nedenle Urmiye bölgesinin sofra ve yemeklerine ait yerel öğelerinin korunmasına ve gelecek kuşaklara aktarılmasına ihtiyaç duyulmaktadır. Bu çalışmanın amacı, Urmiye bölgesi yemek kültüründe önemli yere sahip olan sofra geleneğinin özellik ve çeşitlerini ortaya koymaktır. Konu ile ilgili toplanan verilerin sonucunda Urmiye'de inançlara bağlı olarak kurulan sofraların, Semeni, Nevruz, Çille Gecesi ve evlilik törenlerinde titizlikle hazırlanan sofraların öneminin büyük olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Bunun yanında sofraların özelliklerine göre hazırlanan yemek çeşitlerinden ve hazırlık aşamalarından bahsedilmiştir. Ayrıca yemek hazırlama esnasında söylenen dua, mani (dörtlükler) ve atasözleri ile ilgili bilgi verilerek, devam etmekte ve kaybolmaya yüz tutmuş olan gelenekler tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The culinary culture of Urmia, occupies an important place in the culinary culture of the Turks. However, in a globalized world, eating habits and modern living conditions lead to some changes in the traditional habits of the kitchen culture and some traditions and customs associated with food and dining culture were lostof the Urmia region.Therefore, it is necessary to preserve the local elements of the dining culture and dishes of the Urmie region and pass them on to future generations. The purpose of this study is to identify the characteristics and varieties of traditions of the canteen culture, which occupy an important place in the food culture of the Urmie region. As a result of the data collected on this issue, it turned out that the importance of the dining and kitchen culture prepared in Urmia, depending on beliefs and carefully prepared for special days like Seeds, Nevruz, Schille Night and the wedding ceremony, is of great importance. In addition, the types of dishes prepared in accordance with the characteristics of the dining culture and the stages of the preparation of dishes are mentioned. In addition, information was given about prayers, verse and proverbs that are sung during cooking. And existing and endangered traditions were identified.