Küresel şehir endeksleri üzerine karşılaştırmalı bir inceleme
A comparative study on global city indices
  1. Tez No: 605935
  2. Yazar: İSKENDER GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RECEP BOZDOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mahalli İdareler ve Yerinden Yönetim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu tezin amacı küresel şehirlere dair yapılan endeks çalışmalarının bakış açısına göre küresel şehirlerin hangi konumda yer aldıklarını incelemektir. Günümüzdeki birçok konuda hızlı biçimde yaşanan değişim ve gelişmeler, sosyal, kültürel, ekonomik, siyasi, teknolojik alanların yanı sıra iletişimde de yeniliklere sebep olmaktadır. Bu durumun bir sonucu olarak yaşanan dönüşüm günümüz şehirlerinin de yapısında izler bırakmaktadır. Bunun sonucunda yapısı değişen şehirler hem kendi içerisinde hem de birbirleri arasında farklı iletişim ve etkileşim süreci yaşamaktadır. Yaşanan bu süreçte ortaya çıkan küresel şehirlerin geçirdikleri değişimlerin bir dizi yol ve yöntem kullanılarak izlendiği görülmektedir. İzlemeye değer bulunan bu şehirler küreselleşmeye dair birçok özelliği de bünyesinde bulundurmaktadır. Bunlar kıyaslandığında şehirlerin birbirleri arasında imkân ve plan farklılıkları bulunduğu görülmektedir. Bu farklılıkların açığa çıkması ve değerlendirilmesi maksadıyla dünyanın birçok yerindeki kurum ve kuruluşların şehirler üzerinde endeks çalışmaları bulunmaktadır. Bu çalışmalar sayesinde her bir şehrin gelecekteki vizyonuna dair yeniliklerin yanı sıra bir diğeri ile de kıyaslanmasına imkân tanınmaktadır. Bu endeksler hazırlanırken planlama süreçleri olan metodolojiler ise özellikle dikkate alınması gereken bir noktadır. Bu metodoloji takip edildiği takdirde bu çalışmaların şehirlere bırakacağı etkiler ya da bu çalışmaları yapan kuruluşların maksatları daha kolay anlaşılabilecektir. Bu tezin amacı dünyadaki şehirlerin endeksler aracılığıyla kıyaslanarak ortaya konulan güçlü ve zayıf yanlarının tanımlandığı çalışmaları karşılaştırmaktır. Bu karşılaştırma, endekslerin hangi kriterleri esas aldığını göstermek ve bu yöntem kullanılarak yeni bir yol haritası belirlemek isteyenlere de katkı sağlamaktır. Bilindiği üzere şehirleri çalışan bu endekslerin kendi planlamaları ve ihtiyaçları doğrultusunda oluşturdukları bir metodolojileri vardır. Bu metodolojinin takip edilmesi sonucunda hangi şehrin bir diğerinden daha önce olduğu rahatlıkla fark edilmektedir. Yeni bir endeks çalışması yapılacak olduğu takdirde daha önceden yapılmış olan bu çalışmaların seyrine bakılmasının zaman ve emek bakımından tasarruf sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the position of global cities from the point of view of index studies. Rapid changes and developments in many areas today lead to innovations in communication as well as social, cultural, economic, political and technological fields. As a result of this situation, the transformation has an impact on the structure of today's cities. As a result, cities whose structure is changing have different communication and interaction processes both within themselves and between each other. It is seen that the changes in the global cities that emerged in this process are followed by a series of ways and methods. These cities, which are worth watching, have many features related to globalization. When these are compared, it is seen that there are differences in opportunities and plans between cities. In order to reveal and evaluate these differences, institutions and organizations in many parts of the world have index studies on cities. Thanks to these works, it is possible to compare each city with the innovations regarding the future vision as well as another. Methodologies with planning processes are a feature that should be taken into consideration when preparing these indices. If this methodology is followed, the effects of these studies to the cities or the aims of the organizations that make these studies will be more easily understood. The aim of this study is to compare the studies that identify the strengths and weaknesses of cities in the world by comparing them through indices. This comparison is to show which criteria the indexes are based on and to contribute to those who want to determine a new roadmap by using this method. As it is known, these indexes working in cities have a methodology which is formed according to their own planning and needs. By following this methodology it is easily understood which city have the higher level than others. If a new index study is to be conducted, it is thought that looking at the course of the previous studies will save time and effort.